article thumbnailПолициски службеници од РЦ за ГР Север минатата недела одржа едукативна средба и презентација за 25 ученици од пето одделение од ОУ “11 Октомври“ од скопската општина Центар, а на тема -...
ШОКАНТНО СРЕД СКОПЈЕ: Синоќа изгоре "туаран" - оштетени се повеќе возила

На 20.12.2014 година во 21,00 часот во Скопје на ул.„Методија Митевски“ од засега непознати причини опожарено е и целосно изгорено ПМВ „Фолксваген Туаран“ со скопски регистарски ознаки сопственост на А.С.(49), а оштетени се и ПМВ „Опел Корса“ со скопски регистарски ознаки сопственост на В.П.(64) од Скопје и ПМВ „Форд Фиеста“ сопственост на Б.П.(46) од Дебар.

Повеќе...

Едукативна средба на тема “Доближување на граничната полиција со граѓаните“

Полициски службеници од РЦ за ГР Север минатата недела одржа едукативна средба и презентација за 25 ученици од пето одделение од ОУ “11 Октомври“ од скопската општина Центар, а на тема - “Доближување на граничната полиција со граѓаните“.

Казнети дури 22 полицајци

Во текот на минатата недела по спроведена дисциплинска постапка, донесени се 22 решенија против 22 вработени во Министерството поради сторени повреди во работењето, согласно одредбите од член 206 став 1 точки 1, 2 , 3 ,4, 7, 10 и 14 и член 207 став 1 и точки 8, 11 и 15 од Колективниот договор на МВР. Притоа, на 18 вработени им е изречена мерка “парична казна“ на еден вработен мерка – „писмено предупредување” и тројца вработени мерка-“запирање на постапката“, а се работи за:

Запленети над 125 метри кубни огревни дрва вредни 850.000 денари-кривични за 29 лица

Во периодoт од 01.10 заклучно со средината на овој месец, односно 15.12. СВР Скопје постапувајќи согласно претходно изготвени планови за превземање на мерки и активности во рамките на ОА „Гора“, до надлежното ОЈО поднесе вкупно 19 кривични пријави (18 поднесени од страна на Единицата за економски и компјутерски криминал и една од страна на ПС ОН Драчево) со вкупно 29 пријавени лица (меѓу кои две малолетни), за сторени вкупно 22 кривични дела и тоа: 10 “кражби“ по чл.235 ст. 3 и 4, три по чл.226 (“пустошења на шуми“), две по чл.100-а од Законот за шуми (“шумски кражби“), две кривични дела “помагање“ по чл.24 вв чл.235 ст.3 и по едно дело “фалсификување или уништување деловни книги“ по чл.280, “злоупотреба на лични податоци“ по чл.149 и “кражба во обид“ по чл.235 ст.3 вв чл.19.

ШОКАНТНО СРЕД СКОПЈЕ: Синоќа изгоре "туаран" - оштетени се повеќе возила

На 20.12.2014 година во 21,00 часот во Скопје на ул.„Методија Митевски“ од засега непознати причини опожарено е и целосно изгорено ПМВ „Фолксваген Туаран“ со скопски регистарски ознаки сопственост на А.С.(49), а оштетени се и ПМВ „Опел Корса“ со скопски регистарски ознаки сопственост на В.П.(64) од Скопје и ПМВ „Форд Фиеста“ сопственост на Б.П.(46) од Дебар.

Милениумска вечер во Прилеп

Оваа сабота по повод 1000 години, градот под Марковите кули ја одбележа Милениумската вечер која беше проследена со голем број на културно уметнички настани. Филмски маратон, театарски претстави, изложбени поставки, научни трибини итн...

Пуштен во употреба патот Клепач - Ерековци

Прилепските села Клепач и Ерековци, за прв пат од своето постоење добија асфалтиран пат, што ќе им овозможи на жителите од двете комшиски села, подобра меѓусебна поврзаност и комуникација.

Гимназијата „Мирче Ацев“ доби мултинаменско игралиште

Во присуство на Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески, пратениците во собранието на РМ, претседателот на Совет, градоначалникот Марјан Ристески, пред голем број на функционери и жители вчера свечено и во употреба беше пуштено мултинаменското игралиште во Гимназијата „Мирче Ацев“.

СРЕДЕ СКОПЈЕ: Делеа топол чај на своите сограѓани

Младите социјалдемократи од Кисела Вода денеска делеа топол напиток – чај, на своите сограѓани, на прометни места во општината.

Нафтата поевтина од водата во...

Поради падот на цената на нафтата на светските берзи, во Швајцарија се случи цената за еден литар нафта да е пониска од цената за еден литар минерална вода.

ПОВТОРНО ПОСКАПУВААТ ЦИГАРИТЕ: Цената ќе скокне за...

Една цигара ќе поскапи за 0,053 денари или една кутија со 19 цигари ќе ја плаќате поскапо за еден денар. Овој еден денар поскапување ќе оди во Фондот за лекување на ретки болести. Законот е веќе во собраниска процедура, објави Алсат М.

12 европски банки загрозени од кризата во Русија

Загубата за 12 европски банки може да достигне 7,5 милијарди евра ако во Русија се повтори сценариото на кризата од 1998 година, објави „Блумберг“, повикувајќи се на извештај на аналитичарите на Дојче банк.

Ставрески: Македонија е земја со најповолен даночен систем

Фирмите во Македонија што и понатаму ќе реинвестираат, и понатаму ќе имаат можност да не плаќаат данок на добивка, а тоа во Европа го има само кај нас и во Естонија. Тоа значи дека Македонија и понатаму е земја со најповолен даночен систем во тој дел, истакна министерот за финансии Зоран Ставрески, одговарајќи на новинарски прашања за повторната обврска за фирмите од јануари за плаќање данок на добивка којашто нема да се реинвестира.

Дали бившиот ве посакува?

Нема начин за тоа како да ги избришете старите врски од животот, особено ако сеуште одржувате контакт со вашите бивши.

Групниот секс се попопуларен кај тинејџерите

Групниот секс е се популарен помеѓу тинејџерите. Студијата покажала и дека девојките кои учествувале во групниот секс се склони и на пушење цигари но и почесто се жртви на насилство во врската и да имаат сексуално преносливи болести.

Грешки на жените во сексот

Немаат доволно самодоверба. Мажите го обожаваат женското тело и ако мислите дека неколку килограми повеќе се проблем – се лажете. Најчесто мажите не ги забележуваат оние недостатоци кои си ги откривате по вашето тело пред огледалото. Заборавете ги комплексите и покачете си ја самодовербата па така ќе изгледате најпривлечно во неговите очи.

ВИДЕО: Мажи, со овие движења ги заведувате жените, а не знаете за тоа!

Говорот на телата често е позаводлив од самите зборови. Понекогаш и целиот труд не прави толку колку што може да сторат несвесните движења.

Убиени двајца полицајци во Бруклин

Двајца полицајци биле застрелани во саботата наутро додека седеле во нивното службено возило во Бруклин. Полицјаците биле убиени од страна на Исмаил Бринсли (28) кој допатувал од Балтимор заколнувајќи се дека ќе убие двајца полицајци. Од њујоршката полиција велат дека убиецот откако пукал во полицајците се самоубил со истиот пиштол.

Поткуп, скандали и видеоленти во Грција

Нов политички хаос владее во Грција по скандалот и по обвинувањата на пратеникот на Независни Грци, Павлос Хаикалис, за обид за купување гласови за изборот на претседател. По најавата на грчкиот премиер Андонис Самарас дека му подготвува тужба на Хаикалис за клевета поради обвинувањата дека лично Самарас стои зад обидот за поткуп, денеска Апостолопулос излезе со свои обвинувања во кои тврди дека целиот разговор во видеозаписот бил наместен за да се разобличи политичката неетичност на Хаикалис.

Русија ги оцени санкциите од САД како бескорисни

Русија ги оцени американските санкции како бескорисни и додава дека ќе возврати на мерките, но не прецизираше како.

Во Сирија загина уште еден македонски државјанин

Во Сирија загина уште еден Албанец од Македонија, кој бил припадник на џихадистите на Исламската држава. Е.А. од скопско Инџиково, кој имал 23 години, заминал да војува на сирискиот фронт пред три месеци. Ова е 13. македонски државјанин што загинал на воените полиња во Сирија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

  

   

 

За нас...

Импресум | Маркетинг | Контакти

Издавач : МЕДИАФАКС

Copyright © 2011 - 2014 Sky News - новинска агенција 

- политика за приватност :: услови за користење -

Вестите на интернет страницата на новинската агенција Sky може да се користат исклучиво за лично информирање.  

Site Meter.