(ВИДЕО) Грандиозно одбележан денешниот празник Св. Кирил и Методиј во Москва

Иако Македонија, земјата во која се родени просветителите Свети Кирил и Методиј овој ден го прослави мошне скромно, Москва тоа го направи грандиозно за денешниот ден посветен на Денот на словенската писменост.

ВИДЕО - Шилегов предмалку ја сподели атмосферата од песната за слободата

Погледнете го видеото што предмалку Петре Шилегов и го сподели на јавноста преку својот фејсбук профил, а направено вечерва од забавата со Бени и Нонстоп...

ФОТО Фуере предмалку се појави меѓу граѓаните пред Влада - еве што се случува таму

Погледнете ги фотографиите предмалку снимени пред Влада:

Страшно невреме ја зафати Македонија

Град со големина на лешник го зафати поширокиот регион на Куманово околу 15.30 часот.

Детали за настаните кои го "потресоа" Куманово денеска

Град со големина на лешник го зафати поширокиот регион на Куманово околу 15.30 часот.

Град со големина на лешник во Куманово

Град со големина на лешник го зафати поширокиот регион на Куманово околу 15.30 часот.

Скопските матуранти танцуваа квадрил со своите врсници од регионот

Матуранти од неколку средни училишта во Скопје денеска, точно напладне, на плоштадот Пела, го одиграа традиционалниот танц квадрил, во рамките на годинашната „Матруска парада“. foto meta.mk

(ВИДЕО) Богов: Ако политичката криза продолжи, штетата ќе ја почувствуваме сите

Ако политичката криза продолжи или ескалира, штетата ќе ја почувствуваме сите, затоа што тоа ќе значи помалку инвестиции, создавање помалку работни места, можеби и намалување на плати, ако дојде до таква ситуација да имаме повисоки каматни стапки, сите коишто имаме кредити ќе имаме поголеми рати за плаќање, исто така бизнисите ќе имаат поголеми рати за плаќање, така што штетата ќе ја почувствуваат сите што живеат во Македонија, вели гувернерот на Народната банка Димитар Богов во неделното интервју на Радио Слободна Европа.  

Во март сме потрошиле 798.215 мегават-часови електрична енергија

Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2015 година, во Република Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува 798.215 мегават-часови електрична енергија, 14.327 милиони метри кубни природен гас, 620.827 тони јаглен и 69.860 тони нафтени продукти.

Во Прилепско почна расадувањето на тутунот

Почна расадувањето на тутунот во Прилеп и во Прилепско. Неколку производители почнаа да садат во градот, а повеќето во прилепското село Канатларци и во општина Долнени, оценуваат од Сојузот на тутунските здруженија на Македонија.

Стопанските комори предупредуваат: Ако не се реши кризата, одиме кон банкрот

Ако трошите и не додавате, ако нема инвестиции и ново производство, нема можност за кредити и извори на финансирање, тогаш не е исклучено ништо, ниту банкрот.

Прекрасна викендица од 17 квадрати - користи соларна енергија (ВИДЕО)

На видеото во прилог може да ја видите изградбата на оваа викендица.

Со цемент наполнил пластично шише, а она што го направил...

Бен од Јутјуб каналот „HomeMadeModern“ е голем фан на направи-сам проектите кои се прават од цемент, а мора да признаеме дека неговите креации се навистина посебни.

Урнебесна реакција на мачка, по средба со нашата чудна технологија! (ВИДЕО)

Во моменти, кога миленичињата се среќаваат со нашата чудна технологија, нивните реакции се непроценливи.

Ова девојче никогаш повеќе нема да касне торта! (ВИДЕО)

Тортата е едно од највкусните јадења. Може да биде подготвена на различни начини и со различни вкусови.

КАКО ПУТИН ГИ ЗАМИСЛУВА ЕВРОПСКИТЕ ГРАНИЦИ: Еве како ќе поминеме ние! (ФОТО)

Руските медиуми како „Експрес газете“ во јули 2012 година, објавија мапа на Европа, која предизвика бурни реакции во меѓународната јавност, а кои сега излегоа на површина, во светло на промените на Украина и спојувањето на Крим со Русија, објави српски „Блиц“.

СПОМЕНИК НА МЕГАЛОМАНИЈАТА: Диктаторот ја изгради оваа палата, за чија обиколка потребни се часови!

Поминаа 25 години откако комунизмот почна да се руши под бранот капиталистички идеи кои се` повеќе го заземаа приматот во светот. Можеби најтешко и најкрваво беше во Романија, каде е соборен Николае Чаушеску, диктатор кој владееше со земјата како фелудален господар.

„Турски тек“ сепак ќе стартува по 2017 година

Почеток на работата на гасоводот „Турски тек“ не може да се очекува пред 2017 година, смета турскиот амбасадор во Русија, Умит Јардим. Неодамна, „Газпром“ излезе со процена дека гасоводот ќе почне со работа во декември 2016 година.

Од почетокот на годинава, 6.000 емигранти се вратиле на Косово

Од 1 јануари годинава, на Косово се вратиле повеќе од 6.000 граѓани кои емигрирале во западните земји, посебно во Германија. Ова го изјави официјално лице за миграција при МВР на Косово, Валон Красниќи, за косовскиот медиум „Косовалајв“ (Kosovalive).

    white

    white

   

За нас...

Маркетинг | Контакти: contact@sky.mk

Copyright © 2015 SkyVesti- новинска агенција 

- политика за приватност :: услови за користење -

Вестите на интернет страницата на новинската агенција Sky може да се користат исклучиво за лично информирање. Забрането е превземање без писмена дозвола на редакцијата.

Забрането е секакво ре-емитување на текстовите, фотографиите и видеата објавени на оваа страница без посебна писмена дозвола добиена по електронска пошта од contact@sky.mk

Со праќањето на mail до contact@sky.mk, како и другите официјални мејлови на домејнот Sky.mk ги предавате правата за слободно објавување кон Скај (на веб сајтот www.sky.mk) на сите текстови, фотографии и други мултимедијални содржини кои се содржани во мејловите, како и оние кои содржат дополнително прилог (attachment).

Site Meter.