Германската влада благо ги подигна проценките за економски раст во 2017 и 2018

Германската влада во среда објави благо подобрување на проценката на растот за оваа и следната година, издвојувајќи ги меѓу главните причини робусниот пазар на трудот и солидната домашна побарувачка кои беа посилни од неповолното влијание на глобалните неизвесности.

Повеќе: Германската влада благо ги подигна проценките за економски раст во 2017 и 2018

Русија забрани увоз на црногорски вина, Црна Гора тврди дека е одмазда заради НАТО

Руската служба Роспотребнадзор забрани увоз на црногорски вина „Плантажe“, бидејќи во нив се пронајдени содржини на пестициди и пластика.

Повеќе: Русија забрани увоз на црногорски вина, Црна Гора тврди дека е одмазда заради НАТО

Техничката влада на Димитриев се спрема за издавање на нова еврообврзница оваа есен!?

Актуелната власт размислува и презема подготвителни активности за издавање на нова еврообврзница, во четвртиот квартал од годинава со цел да ги отплати долговите кои достасуваат за наплата идната година, извести деловниот информативен сервис „Интелињус“ (Intellinews), повикувајќи се на извори од австриската банка „Рајфајзен“, пренесува Мета.

Повеќе: Техничката влада на Димитриев се спрема за издавање на нова еврообврзница оваа есен!?

КАЗНИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ НА ЦРНО: Новите глоби ќе се движат од 1.000 до 10.000 евра

Од следниот месец во земјата почнува да се реализира пилот програма во чии рамки ќе се проверуваат сите прекршувања поврзани со непријавена работа.

Повеќе: КАЗНИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ НА ЦРНО: Новите глоби ќе се движат од 1.000 до 10.000 евра

Супер изненадување од Vip - корисниците добиваат честење

Со големо задоволство ВИП ја најавува новата услуга ХБО ГО со која корисниците имаат можност да ги гледаат омилените филмови и серии каде и да се низ Македонија.

Повеќе: Супер изненадување од Vip - корисниците добиваат честење

Милитантната сигурност државите во светот ги чини неверојатни 1.686 милијарди долари

Последните податоци на стокхолмскиот Институт за мировни истражувања „SIPRI”, воените глобални трошоци во 2016 година достигнале 1.686 милијарди долари, или околу 2,2 проценти од глобалниот БДП. Тоа е зголемување од околу 0,4 проценти во 2015 година, а ова на некој начин би можело да биде и поради ескалацијата на глобалното мешање во крвавата граѓанска војна во Сирија или поради опасноста од нуклеарен судир помеѓу САД и Северна Кореја.

Повеќе: Милитантната сигурност државите во светот ги чини неверојатни 1.686 милијарди долари

Сеавус Инкубатор ја носи израелската стартап сцена во Скопје

Сеавус Инкубатор е организатор на настанот „Како Изреал стана нација на стартапи“, што ќе се одржи во среда со почеток од 18 часот, во просторите на Сеавус.

Повеќе: Сеавус Инкубатор ја носи израелската стартап сцена во Скопје

Доналд Трамп и' објави трговска војна на Канада

Американскиот претседател Доналд Трамп започна општа офанзива против Канада, главниот економски партнер на САД и и објави трговска војна со наметнувањето на данок на градежното дрво и со заканата дека ќе го воведе и за млечните производи.

Повеќе: Доналд Трамп и' објави трговска војна на Канада

Страница 2 од 189