Пад на цената на нафтата

Цената на нафтата паѓа, две недели по ред, по проценката на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) за побарувачка на „црното злато“ од страна на Организацијата на земји извозници на нафта (ОПЕК).

Повеќе: Пад на цената на нафтата

Хрватска: Почнува примената на пониски такси за увоз на овошје и зеленчук

Како што вчера беше најавено, денеска во Хрватска ќе биде вратен во сила стариот правилник, со што трошоците за контрола на квалитетот на овошјето и зеленчукот од трети земји остануваат 90 куни, односно 12 евра за производ.

Повеќе: Хрватска: Почнува примената на пониски такси за увоз на овошје и зеленчук

УЈП ПРЕДМАЛКУ ИЗЛЕЗЕ СО ЛИСТА НА ИМИЊА И ФИРМИ - Еве кој колку должи данок!

Над 4.539 фирми и граѓани должат милиони евра за неплатен данок, покажува најновата листа на Управата за јавни приходи (УЈП).

Повеќе: УЈП ПРЕДМАЛКУ ИЗЛЕЗЕ СО ЛИСТА НА ИМИЊА И ФИРМИ - Еве кој колку должи данок!

СЛОВЕНИЈА ИМА НЕДОСТИГ ОД ПОШТАРИ: Се бараат вработени од регионот, плата 800 евра

Поради недостаток на поштари, возачи и пакувачи на пратки, Словенечката пошта одлучи да побара кадри од Србија и од Босна и Херцеговина. Таквиот оглас наиде на интерес во Србија, додека во Словенија го разлути Синдикатот на поштенските работници, јави Радио телевизија Србија.

Повеќе: СЛОВЕНИЈА ИМА НЕДОСТИГ ОД ПОШТАРИ: Се бараат вработени од регионот, плата 800 евра

Хрватска ги враќа цените на инспекцискиот надзор на овошјето и зеленчукот

Министерството за земјоделство на Хрватска утре ги враќа цените на инспекцискиот надзор на овошјето и зеленчукот при увоз од трети земји. Според агенциите, ваквата одлука ќе биде објавена в петок, кога ќе биде соопштен новиот правилник за висината на давачките за увоз, кои место 2.000 куни (274 евра), се очекува да бидат 90 куни (12 евра).Но, давачката нема да биде по камион, туку ќе се плаќа според врстата на овошје и зеленчук кој се увезува.

Повеќе: Хрватска ги враќа цените на инспекцискиот надзор на овошјето и зеленчукот

Одлична вест за таксистите во Македонија

Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно so министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, денеска се сретнаа со претставници на Асоцијацијата на такси превозници.

Повеќе: Одлична вест за таксистите во Македонија

СУПЕР ВЕСТ: Се отвора првата продавница на IKEA

Најпознатиот шведски производител на мебел и опрема за домаќинство „Икеа“ утре ќе ја отвори својата прва продавница во Србија, што е 400. објект на оваа компанија во светот.

Повеќе: СУПЕР ВЕСТ: Се отвора првата продавница на IKEA

Состојбата во економијата се подобрува, оцени Народна банка

По стагнацијата на економската активност во првото тримесечје, показателите за вториот квартал од годинава упатуваат на подобрување на состојбата на економијата, било заклучено на редовната седница на комитетот за оперативна монетарна политика на Народна банка.

Повеќе: Состојбата во економијата се подобрува, оцени Народна банка

Еве како да одлучите кој кредит е најдобар за Вас

Последниве месеци пазарот се преплави со компании кои нудат брзи кредити со различни рокови на исплата, износи за враќање итн. Доколку сте биле во ситуација да Ви треба краткорочна позајмица, сигурно сте се соочиле со дилема – која од овие фирми ја има најдобрата понуда за мене?

Повеќе: Еве како да одлучите кој кредит е најдобар за Вас

Хакер има податоци како да се добие гарантирана добивка - сè ќе објави на интернет

Руски хакер бара компанија што произведува слот машини да му плати за да не објави на интернет како да се дојде до загарантирана добивка на апаратите за игри на среќа, пренесе Руска реч.

Повеќе: Хакер има податоци како да се добие гарантирана добивка - сè ќе објави на интернет

Страница 3 од 84