Тојота планира да вложи 240 млн. фунти во работењето во Британија

Јапонскиот авотмобилски гигант Тојота најави дека во Велика Британија во работењето ќе вложи 240 милиони фунти, со напомена дека иднината на работењето на компанијата во оваа земја ќе зависи од исходот на преговорите за излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ).

Повеќе: Тојота планира да вложи 240 млн. фунти во работењето во Британија

Вкупниот биланс на панамските банки на рекордно ниво

Вкупниот износ на билансот на состојба на банките со седиште во Панама минатата година достигна рекордни 121 милијарда долари, и покрај последиците од скандалот со избегнувањето даноци кои беше откриен со „документите од Панама”, објави здружението на банки.

Повеќе: Вкупниот биланс на панамските банки на рекордно ниво

Близу 20 отсто од населението на Балканот живее на работ на сиромаштија

Близу 20 проценти од населението на земјите на Балканскиот полуостров живее на работ на сиромаштија. Ова го покажува анализата на Еуростат за сиромаштија и нееднаквоста на приходите на 28-те земји од Европската унија за 2015 година, пренесуваат во четвртокот медиумите.

Повеќе: Близу 20 отсто од населението на Балканот живее на работ на сиромаштија

Полска нема да го прифати еврото како валута уште 10 до 20 години

Полска нема да го прифати еврото како валута во земјата уште барем 10 или 20 години, изјави полскиот вицепремиер Матеус Мораветци, пренесува во четвртокот “Блумберг”.

Повеќе: Полска нема да го прифати еврото како валута уште 10 до 20 години

На Македонска берза две од банките со дневен промет од над милион денари

Во тргувањето во средата акцијата на НЛБ банка АД Скопје, акцијата на Алкалоид АД и акцијата на Комерцијална банка АД Битола остварија поединечен промет од над милион денари.

Повеќе: На Македонска берза две од банките со дневен промет од над милион денари

НБРМ ја зголемува понудата на благајнички записи

Каматната стапка останува непроменета, по три последователни намалувања, одлучи Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на седницата во вторник.

Повеќе: НБРМ ја зголемува понудата на благајнички записи

Аналитичарите категорични: Нафтена криза ќе има за неколку месеци

Меѓународната енергетска агенција прoгнозира дефицит на пазарот на нафтата, кој може да се случи уште во првата половина на 2017 година.

Повеќе: Аналитичарите категорични: Нафтена криза ќе има за неколку месеци

Македонските туристички дестинации промовирани во Русија

Македонските туристички дестинации, во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија (АППТ), се промовираат на На најголемата саемска манифестација за туризам во Москва, Руска Федерација, “Mitt.

Повеќе: Македонските туристички дестинации промовирани во Русија

Фед ја подигна референтната каматна стапка вторпат за три месеца

Централната банка на САД-Федералните резерви(Фед) ја подигнаа во среда референтната каматна стапка вторпат за три месеца, сигнализирајќи со тоа дека оваа година ќе има и други зголемувања и дека вкупниот раст на каматите ќе биде постепен.

Повеќе: Фед ја подигна референтната каматна стапка вторпат за три месеца

Во Германија претреси и истрага против „Audi“

Државното обвинителство во Минхен покрена во средата истражна постапка против „непознати лица“ во компанијата „Audi“, а истрага е започната по претресите на во седиштето на компанијата во Инголштад во средата утрото, кои се поврзуваат со скандалот околу софтверот за манипулирање при тестовите за штетните издувни гасови на дизел моторите во рамките на концернот „Volkswagen“, на кој му припаѓа и „Audi“.

Повеќе: Во Германија претреси и истрага против „Audi“

Страница 4 од 174