Украина: ДНР започна да извезува јаглен за Русија

Самопрогласената Донецката народна република почна да извезува јаглен за Русија, изјави во средата лидерот на т.н. република Александар Захарченко, цитиран од РИА Новости.

Повеќе: Украина: ДНР започна да извезува јаглен за Русија

Возбудлив трговски ден на Македонска берза

Tрговски ден во знакот на зголемен обем на тргувањe, конечниот биланс е промет од 18,9 милиони денари, се тргуваше со 18 хартии од вредност од кои 5 ја зголемија вредноста, 8 ја намалија, додека 5 не ја променија својата вредност.

Повеќе: Возбудлив трговски ден на Македонска берза

Lush заради Brexit размислува за инвестиции во странство

Британската козметичка компанија Lush објави дека во иднина можеби ќе биде принудена да го прошири производството и продажбата надвор од Велика Британија, заради ризиците поврзани со Brexit, пренесуваат британските медиуми.

Повеќе: Lush заради Brexit размислува за инвестиции во странство

Раст на индустриското производство во Кина

Индустриското производство во Кина во првите два месеца оваа година порасна 6,3 отсто во споредба со истиот период лани, покажаа во вторник најновите податоци од кинеската статистичка канцеларија.

Повеќе: Раст на индустриското производство во Кина

МПМ ја исплати јануарската плата на вработените, штрајкот прекинат

Медиа принт Македонија (МПМ) им ја исплати јануарската плата на вработените, по што прекина штрајкот на медиумските работници од „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“ кој траеше еден месец.

Повеќе: МПМ ја исплати јануарската плата на вработените, штрајкот прекинат

Поголем дел од Македонија за две години ќе биде гасифициран

Поголемиот дел од Македонија, за две години ќе биде приклучен на гасовод, најави во вторник директорот на Македонските енергетски ресурси, Крсте Миладинов, на увидот на градежните работи за изградба на магистралниот гасовод од Скопје до Гостивар, со крак кај Тетово.

Повеќе: Поголем дел од Македонија за две години ќе биде гасифициран

Во бизнисот со јавни набавки вклучени се само 4.800 од 70.000 компании

Од околу 70.000 активни компании во во земјава, само 4.800 се вклучени во бизнисот со јавни набавки, кој годишно вреди околу една милијарда евра.

Повеќе: Во бизнисот со јавни набавки вклучени се само 4.800 од 70.000 компании

Еве кој е најдобриот град за живеење во светот

Главниот град на Австрија, Виена уште еднаш е прворангиран по квалитет на живот, на традиционалната листа на градови на американската компанија Mercer, на која се рангирани 231 град.

Повеќе: Еве кој е најдобриот град за живеење во светот

EurActiv: За неколку месеци Јункер дава зелено светло за “Северен поток 2”

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер планира да го поддржи проектот за изградба на гасоводот “Северен поток 2”, пишува порталот EurActiv.

Повеќе: EurActiv: За неколку месеци Јункер дава зелено светло за “Северен поток 2”

На Волстрит внимателно пред седницата на Fed, во Европа раст на акциите

На њујоршки Волстрит во понеделникот берзанските индекси останаа речиси непроменети, со слаб обем на тргувањето бидејќи вложувачите се претпазливи пред седницата на американската централна банка Federal Reserve (Fed) на којашто најверојатно ќе бидат зголемени каматните стапки, додека на главните европски берзи акциите забележаа раст.

Повеќе: На Волстрит внимателно пред седницата на Fed, во Европа раст на акциите

Страница 5 од 174