Казни од 1.500 и 2.000 евра за движење во шума без соодветна дозвола

Поради високите температури, а со тоа и зголемената опасност од појава на шумски пожари, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство воведе делумна забрана за движење во шумите со стопанска намена што ќе важи до 15 август.

Повеќе: Казни од 1.500 и 2.000 евра за движење во шума без соодветна дозвола

МВР ВРАБОТУВА 500 ПОЛИЦАЈЦИ - Еве како да се пријавите

Министерството за внатрешни работи, согласно Законот за внатрешни работи и Законот за полиција а во врска со одредбите од Правилникот за начинот на спроведување на селекција и избор на кандидат за полицаец и начинот на работа на комисијата за избор на кандидат за полицаец распишува јавен оглас за вработување на 500 извршители на работно место „Полицаец“.

Повеќе: МВР ВРАБОТУВА 500 ПОЛИЦАЈЦИ - Еве како да се пријавите

Нема повеќе пријавување годишнa даночна пријава во УЈП!

Во иднина над 300 илјади граѓани ќе немаат обврска годишно да поднесуваат даночни пријави на шалтерите во Управата за јавни приходи (УЈП).

Повеќе: Нема повеќе пријавување годишнa даночна пријава во УЈП!

Србија прва, Македонија трета во светот по гринфилд директни странски инвестиции

Србија е на прво место во светот по бројот на гринфилд директни странски инвестиции. Регулаторните реформи, ниските трошоци за производство и пристапот до пазарот на ЕУ ги надвладеаја инаку разочарувачките економски перформанси на земјата, објави „Фајненшнл тајмс“.

Повеќе: Србија прва, Македонија трета во светот по гринфилд директни странски инвестиции

Стратешко партнерство во секторот на природниот гас меѓу Македонија и Бугарија

Министерот за економија на Република Македонија, Крешник Бектеши и министеркaта за енергетика на Република Бугарија, Теменужка Петкова потпишаа Меморандум за соработка помеѓу двете министерства.

Повеќе: Стратешко партнерство во секторот на природниот гас меѓу Македонија и Бугарија

Грција останува најголем инвеститор во Албанија

И покрај економската криза, со која веќе неколку години се справува Грција, таа и натаму е главен инвеститор и партнер во албанската економија, соопшти Централна банка на Албанија и Канцеларијата за економија и трговија на Амбасадата на Грција во Тирана.

Повеќе: Грција останува најголем инвеститор во Албанија

„КАТАР ЕРВЕЈС“ ЈА ОДБЕЛЕЖУВА НАГРАДАТА ОД „СКАЈТРАКС“ ЗА НАЈДОБРА БИЗНИС КЛАС НА СВЕТОТ СО СПЕЦИЈАЛНИ ПОПУСТИ ЗА ДЕСТИНАЦИИ ОД ГЛОБАЛНАТА МРЕЖА

СКОПЈЕ, Македонија - „Катар ервејс“ слави дека е именуван за "Најдобра бизнис класа на светот" на светските награди на меѓународната организација за оценка на воздухопловниот транспорт, „Скајтракс“ во 2017 година, нудејќи им на патниците тарифи од 1469 евра за бизнис класа до популарни дестинации низ својата растечка глобална мрежа, како дел од својата глобална продажна кампања "Летајте со најдобрата светска бизнис класа" која започна оваа недела.

Повеќе: „КАТАР ЕРВЕЈС“ ЈА ОДБЕЛЕЖУВА НАГРАДАТА ОД „СКАЈТРАКС“ ЗА НАЈДОБРА БИЗНИС КЛАС НА СВЕТОТ СО...

Владата на Заев со потег што никоја Влада го нема направено - еве чии лица направи среќни!

Владата на вчерашната седница го разгледа и утврди и предлог-законот за материјално обезбедување на стечајните работници за кој се обезбедени финансиски средства со ребалансот на буџетот.

Повеќе: Владата на Заев со потег што никоја Влада го нема направено - еве чии лица направи среќни!

СУПЕР ВЕСТ - Проверете ги сметките, легнаа стотици илјади денари на трансакциските на...

На почетокот на неделава ќе бидат исплатени субвенциите за овоштарите и лозарите, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Повеќе: СУПЕР ВЕСТ - Проверете ги сметките, легнаа стотици илјади денари на трансакциските на...

Страница 6 од 84