Германскиот регулатор не гледа правна пречка за Северен тек 2

Германскиот мрежен регулатор Bundesnetzagentur смета дека не постојат законски пречки за градење на гасоводот Северен тек 2, пренесува агенцијата ТАСС наведувајќи го написот за оваа тема на германскиот весник Frankfurter Allgemeine Zeitung кој се повикува на писмото на челникот на споменатата агенција Јохен Хоман до Европската комисија.

 

Повеќе: Германскиот регулатор не гледа правна пречка за Северен тек 2

ПОЛИЦАЈЦИТЕ ВО ШОК: Запленети два милиони лажни евра!

Косовската полиција денеска уапсила двајца странски државјани во чиј автомобил пронашла два милиони лажни евра во апоени од 500, 200, 100 и 50 евра.

Повеќе: ПОЛИЦАЈЦИТЕ ВО ШОК: Запленети два милиони лажни евра!

„Горење“ исплива од загубата

Словенечкиот производител на бела техника „Горење“ лани остварил 8,43 милиони евра нето добивка, објави во петок концернот од Велење, чија загуба во 2015 година изнесуваше осум милиони евра.

Повеќе: „Горење“ исплива од загубата

Азески: Инфраструктурата останува најголем приоритет

Во текот на последните неколку денови на бизнис форумот во Копаоник учество земаа високи државни функционери и влијателни бизнис лидери, кои ја разгледуваа програмата за реформи, не само во Србија, туку и во регионот пошироко. Во рамките на Форумот, говорник беше и Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија.

Повеќе: Азески: Инфраструктурата останува најголем приоритет

Грција: Значителен напредок во преговорите со кредиторите

Грчката Влада соопшти дека остварила значителен напредок во комплексните преговори со кредиторите околу новиот пакет со помош.

Повеќе: Грција: Значителен напредок во преговорите со кредиторите

Благ раст на Dow Jones и S&P 500 индексот по тридневен пад

Dow Jones и S&P 500 индексот на Волстрит во четврток благо пораснаа, по три дена пад, што најмногу е благодарение на закрепнувањето на акциите во енергетскиот сектор.

Повеќе: Благ раст на Dow Jones и S&P 500 индексот по тридневен пад

Штрајк на вработените на аеродромите во Берлин, откажани стотици летови

Повеќе стотици летови се откажани во петок во Берлин бидејќи службениците на аеродромите штрајкуваат заради спор околу платите.

Повеќе: Штрајк на вработените на аеродромите во Берлин, откажани стотици летови

Блок трансакции со акцијата на Стопанска банка АД Битола

Преку две блок трансакции со акцијата на Стопанска банка АД Битола (СБТ) во четвртокот на Македонска берза беа истргувани 1.673 лотови по цена од 1.344,00 денари, додека во класичното тргување поминаа уште 100 лотови по цена од 1.385,00 денари.

Повеќе: Блок трансакции со акцијата на Стопанска банка АД Битола

Регулаторна ќе ја утврдува цената и на водата

Од 1 јануари следната година Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ќе биде надлежна за утврдувањето на цената и тарифите на водните услуги на јавните комунални претпријатија и водостопанствата кои се производители на сирова вода во општините со повеќе од 10.000 жители, а од 1 јануари 2019 година и за сите општини во Македонија.

Повеќе: Регулаторна ќе ја утврдува цената и на водата

Италија воведува единствен данок за странците, цел се богатите

Италија воведе единствен данок за богатите странци за да им конкурира на сличните иницијативи во Велика Британија и во Шпанија, кои успешно ги привлекуваат бројните богати ѕвезди од фудбалот и шоу бизнисот.

 

Повеќе: Италија воведува единствен данок за странците, цел се богатите

Страница 7 од 174