Макрон се подготвува за голема приватизација на француските аеродроми

Владата на новиот француски претседател Емануел Макрон најверојатно ќе ја започне планираната приватизациска програма со аеродромскиот оператор ADP, соопштува Ројтерс.

Повеќе: Макрон се подготвува за голема приватизација на француските аеродроми
Loading...

Силуанов: Русија ja намали зависноста од нафтата

Рускиот буџетот се прилагоди на осцилациите на цените на нафтата, бидејќи од буџетскиот дефицит се иземени енергенсите, така што на годишно ниво рубљата зајакна за повеќе од 11 отсто, изјави рускиот министер за финансии, Антон Силуанов.

Повеќе: Силуанов: Русија ja намали зависноста од нафтата
Loading...

Стапката на раст на македонската економија за првото тримесечје е 0

Податоците на Државниот завод за статистика, објавени на веб-страницата на оваа институција, покажаа дека стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за првото тримесечје од 2017 година е 0.0%.

Повеќе: Стапката на раст на македонската економија за првото тримесечје е 0
Loading...

На Агрокор му е одобрен нов заем од 480 милиони евра

Привремениот совет на доверители на Агрокор денес и даде одобрение на Вонредната управа да потпише договор за финансиски аранжман (заем) од 480 милиони евра, соопшти Агрокор.

Повеќе: На Агрокор му е одобрен нов заем од 480 милиони евра
Loading...

За секое бебе државата ќе дели по 36.000 денари

Во главниот град на Романија родителите наскоро ќе добијат парични награди за раѓање на секое бебе, а целта на оваа мерка е да се зголеми наталитетот, кој е во опаѓање во земјата.

Повеќе: За секое бебе државата ќе дели по 36.000 денари
Loading...

Домбровскис: Време е Атина да ја добие новата транша од паричната помош

Европската комисија сака меѓународните кредитори на почетокот на идната недела да се договорат и на Грција да и ја исплатат следната транша од пакетот за спасување, кој е наменет за Атина , бидејќи секое одложување предизвикува дополнителна штета на грчката економија.

Повеќе: Домбровскис: Време е Атина да ја добие новата транша од паричната помош

Турците на девизни сметки во земјата држат 164,8 милијарди долари

Девизните депозити на домашните инвеститори во Турција се зголемија на 164.8 милијарди долари. Претходно Турците во банките имаа приближно 162.3 милијарди американски долари, објави денеска Турската централна банка, чии податоци ги пренесе Ројтерс.

Повеќе: Турците на девизни сметки во земјата држат 164,8 милијарди долари

Изборните резултати предизвикаа пад на фунтата

Најавата дека Тереза Меј не планира да ја напушти премиерската функција предизвика пад на британската фунта. Британската валута потона на најниско ниво во последните пет месеци.

Повеќе: Изборните резултати предизвикаа пад на фунтата

ФАО: Скок на вредноста и обемот на увоз на храна во 2017 година

Светските пазари на прехранбени производи се прилично избалансирани, кои од една страна се поддржани од големите резерви на пченица и пченка и обновување на производството на маслодајни растенија, но вкупната парична вредност на увозот ќе се зголеми оваа година поради повисоките трошоци и поголемиот обем на увоз, соопшти денеска за огранизацијата за храна и земјоделство при ОН (ФАО).

Повеќе: ФАО: Скок на вредноста и обемот на увоз на храна во 2017 година

НЕВЕРОЈАТНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ: Телеком со супер вест за сите свои корисници!

 Двојно повеќе интернет во Smart и Magenta 1 тарифните модели за уживање во најдобрата 4G мрежа
 Телеком ja разви Telekom NetTest апликацијата со која корисниците ќе можат да мерат параметри на мобилната мрежа во реално време

Повеќе: НЕВЕРОЈАТНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ: Телеком со супер вест за сите свои корисници!

Страница 10 од 63

JW Player
JT Fixed Display