Вести, забава, спорт...

ТАЖНА ВЕСТ: Почина познатиот актер

Попуалрниот американски актер Хери Дин Стентон починал синоќа на 91-годишна возраст во болница во Лос Анџелес.

Познатиот актер Стентон, кој важеше за „најдобар спореден глумец“ во Холивуд, своја слава ја стекна со улогата во филмот „Париз-Тексас“. Во својата 60-годишна актерска кариера Стентон настапи во над 70 филмови и во околу 50 телевизиски серии. Покрај онаа во „Париз-Тексас“, тој имаше позабележителни улоги и во „Кум 2“, „Осмиот патник“, „Последното Христово искушение“, „Диви во срцето“, „Дилинџер“ и „Зелената мила“.