Вести, забава, спорт...

Баклава стапчиња по оригинален ориентален рецепт

Баклавата е идеален десерт, а еве начин како брзо да ја подготвите!

Изблендирајте ореви и бадеми. Потоа во посебен сад ставете ја смесата и додајте цимет, рендана кора од лимон и кора од портокал, па додајте јаворов сируп.

Измешајте и ставете на намастени кори, дел по дел, правејќи облици на стапчиња.

Наредете ги во плех. Во друг сад измешајте сок од портокал и јаворов сируп, малку ванила, па оставете да зоврие. Со добиениот сируп прелијте ги баклавите.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: