Вести, забава, спорт...

Бурата Офелија премина во ураган

Тропската бура Орфелија премина во ураган кога синоќа ја зголеми својата јачина, соопшти Националниот центар за урагани на САД.

Тоа е десетиот ураган сезонава со бризина на ветровите од 120 километри на час и се наоѓа на 1.200 километри југозападно од Азурските Острови.

Стихијата постави рекорд на најмногу последователни бури што ја достигнале силата на ураган.

Последен пат толку многу последователни бури се претвориле во урагани во 1893 година.