Вести, забава, спорт...

Еврокуп: Дебакл на Партизан во Берлин, пораз на Цедевита, триумф на Будуќност

Фаворитите со победи ги започнаа натпреварите во кошаркарскиот Еврокуп. Од екипите што се натпреваруваат во АБА-лигата, белградски Партизан доживеа катастрофален пораз во Берлин од Алба, Цедевита на домашен терен загуби во неизвесна завршница од Торино, а Будуќност славеше во дуелот со Реџо Емилија.

Еврокуп, 1. коло:

Група А:

Цедевита-Торино 83:86
Мора Банк Андора-Уникс Казањ 68:76
Париз-Дарушафака 64:69

Група Б:

Лиеткабелис-Хапоел Ерусалим 86:72
Будуќност-Реџо Емилија 82:74
Галатасарај-Баерн Минхен 69:86

Група Ц:

Лијетувос Ритас-Билбао 83:93
Лимож-Локомотив Кубањ 61:63
Алба-Партизан 111:85

Група Д:

Тренто-Асвел 85:75
Гран Канарија-Зенит 97:87
Улм-Тофаш 83:73. н.ц.

(Макфакс)