Вести, забава, спорт...

Наједноставниот овошен колач – готов за половина час!

Може да го направат и почетници…

Состојки:

4 јајца
4 шолји шеќер
1,5 шолја масло
1 чаша јогурт (може и млеко)
5 шолји брашно
1 кесичка прашок за печиво
вишни или некое друго овошје

Начин на подготовка:

Разматете јајца со шеќер, додајте масло и јогурт, на крај брашно со прашок со печиво.

Печете во рерна 5-10 минути, извадете, наредете го подготвеното овошје, вратете во рерна и печете на 150-200 степени уште околу половина час.

Уживајте!