Вести, забава, спорт...

Неодолив прелиен овошен сутлијаш: Десерт кој постојано ќе го правите

Вака сочен сутлијаш веројатно не сте пробале…

Состојки:

200 гр ориз
3 лажици шеќер
250 мл млеко
1 л вода
1 ванилин шеќер

Состојки за сируп:

300 гр овошје (малини)
150 гр шеќер
50 мл вода

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: