Вести, забава, спорт...

Обилни врнежи од дожд в среда и в четврток

Македонија се очекува да ја зафати влажен бран со обилни вржени од дожд во текот на оваа недела. Наместа ќе наврнат и до 60 литри на метар квадратен, а во јужни делови ќе има услови и за појава на пороен дожд и грмежи.

Максималните температури ќе бидат до 15 степени, а според УХМР, промената на времето е поради влијанието на циклонска активност над јужна Италија.

Обилните дождови се очекуваат в среда и в четврток, а в петок ќе се намалaт.