Вести, забава, спорт...

Синоптичарите најавуваат обилни врнежи – може да надминат 70 л/м2

Под влијание на циклонска активност до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни и се очекува да наврнат над 40 л/м2.

Најобилни врнежи ќе има во јужните и западните делови каде локално може да надминат 70 л/м2.

Во јужните делови ќе има услови за пороен дожд и ретки грмежи. Најмалку врнежи се очекуваат во крајните источни делови.

Во сабота ќе има локален слаб дожд, а од недела и опаѓање на температурата.