Yearly Archives

2018

Почина високиот функционер и екс-генерален секретар на најмноќната светска организација

Кофи Анан, некогашен генерален секретар на Обединетите Нации и добитник на Нобеловата награда за мир, почина денеска на 81 година. Веста беше објавена на официјалната страна на „Твитер“ на Обединетите Нации. „Жалиме за големиот човек,…

Интервју со Горан Сугаревски: Ја засилуваме градежната офанзива и имаме отворен фронт за работа…

Centar.mk интервју со еден од најуспешните министри во Владата на Зоран Заев, министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски. Со Сугаревски разговараме за автопатната и патната мрежа низ Македонија, за туризмот во Преспа, патарините и…

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште немаат став за референдумот

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште немаат став за клучното прашање за иднината на државата, останува да соопштат за што се, вели СДСМ преку соопштение испратено до јавноста. Владејачката партија вели дека на референдумот граѓаните…

ОЈО обезбедува докази и траги по смртта на параглајдеристите

Основното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува несреќата на параглајдеристите кои загинаа вчера на на „Мечкин Камен“. Во текот на вчерашниот ден, надлежен јавен обвинител во соработка со екипата на крим-техника од Министерството за…

Над 70 пожари во Нов Јужен Велс во Австралија

Силните ветрови интензивираа пожари ширум австралиската држава Нов Јужен Велс, а пожарникарите ја подигнаа на високо ниво опасноста за три од вкупно 73 пожари. На жителите на Табулама, град на североистокот од Нов јужен Велс кој е…

Откриено кој ги палел палмите кај клиниката „Жан Митрев“

Кривична пријава ќе биде поднесена против двајца 17-годишници од Скопје осомничени дека на 15 август околу 02:40 часот запалиле палма пред клиниката „Жан Митрев“ во Скопје. Како што соопшти полицијата во дневниот билтен, тие се товарат…

Детали за големата трагедија во Македонија: Откриен идентитетот на починатите

Голема трагедија ја потресе вчера Македонија кога починаа двајца параглајдеристи кај Мечкин Камен во Крушево. Како што информираат денеска од македонското МВР, во 12,30 часот во Крушево кај Мечкин камен, дошло до судир во воздух помеѓу…

Позната политичарка направи тешка сообраќајка – има загинат

Вера Бегиќ-Блечиќ секретар за спорт на градот Спилт, мртва пијана возејќи во спротивен правец предизвикала сообраќајна несреќа во која што загинал еден човек. Таа возела со 1,81 промил алхохол во крвта во спротивн правец по автопатот…

Предупредување за сите кои ќе одат во Грција: Ако го видите ова во морето бегајте

Една од најотровните видови риби- фуга, која лачи отров кој е 1.250 пати појак од цијанид е воочена во Стримонскиот залив. Оваа вест е објавена на грчки јазик во вид на предупредување.

Новитети: Нема веќе чекање на македонските патарини, го покажувате тагот и можете за секунда да ја…

Македонија добива реконструирани патарини кои покрај досегашниот, ќе добијат и нов, олеснет начин на плаќање. Centar.mk во ексклузивно интервју со министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски открива детали околу начинот на наплата.…

Сообраќајка близу Ресен – сообраќајот е во прекин на ова место

Поради сообраќајна несреќа на превојот Ѓавато кај црквата „Св. Богородица“ сообраќајот на магистралниот пат Битола - Ресен е затворен за сообраќај во двата правци. Возилата се пренасочуваат по стариот пат од Битола за Ресен на потегот од…

Тлото не се смирува – силен потрес од 6.6 степени според рихтер

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди индонезискиот архипелаг, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот бил на 153 километри североисточно од местото Раба, на островот Сумбава,…

Се огласи министерот Љупчо Николовски: Ова се фотографиите од страшната сообраќајка на Никица, еве…

- Ова се слики од несреќата во која што пред еден месец се најде мојот колега - советник Никица Бачовски. Случај за кој веднаш е направен увид и истиот ден објавен во билтен на МВР. Со архивирано овластување и задолжување со предметното…

Невреме беснее во повеќе градови низ Македонија – еве каде е најкритично

Повеќе градови во земјава попладнево беа зафатени со невреме, а најмногу дожд до 16 часот наврна во Охрид. Според податоците од УХМР, попладнево под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса беа североисточните и југозападните делови…

Метеж на „Богородица“ и „Табановце“ – се чека и по еден час

Зголемена фреквенција на возила попладнево има на граничните премини „Богородица“ и „Табановце“ за излез од земјава. АМСМ информира дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На…

Вечерва голема трагедија во Крушево: Еден загина, еден тешко повреден

Параглајдерист загина денеска кај Мечкин Камен во Крушево. Повеќе детали за несреќата засега не се познати. Според информациите на полицијата, друг параглајдерист се здобил со тешки телесни повреди откако двајцата паднале. Несреќата се…

ФБИ предупреди на хакерски напад: На удар банкомати низ светот, се очекува да исчезнат милиони од…

Банкомати ширум светот се наоѓаат под голема закана на „неминовен“ хакерски напад и се очекува милиони да исчезнат од сметките, предупреди ФБИ минатиот петок во доверлив допис до банките, кој го објавил експертот за онлајн безбедност Брајан…

Меки и воздушести уштипци готови за 10 минути (Видео)

Фантастичен рецепт за уштипци кои се прават за 10 минути. Овие уштипци се толку меки и воздушести, што се топат во уста! Послужете ги за доручек или кога и да посакате. Пробајте ги задолжително! Состојки: 200 мл млеко, 250 гр брашно,…

Овие три типа луѓе имаат најголеми шанси да станат милионери

Американецот Том Корли е автор на бројни книги посветени на стекнување богатство. После пет години проучување на милионерите, тврди дека дознал кои типа луѓе се најбогати. 1. Инвеститори Нешто помалку од 22 отсто од богатите луѓе со…

Можете ли да забележите каков облик има познатата шолја која го збуни цел свет (Видео)

Секој кој вели дека обликот на шолјата не е важен и дека е важно само она што се наоѓа во шолјата, нема поим за што зборува. Дебелината на самата шолја, обликот на дршката, длабочината и големината можат и тоа како да влијаат, ако не на…