Monthly Archives

јануари 2018

Пукање во Чаир – Има ранет

Триесет и петгодишен маж е повреден при пукање во Чаир. Инцидентот според полицијата се случил денеска околу 15.15 часот. Со огнено оружjе бил повреден 35-годишниот Т. А., кој веднаш е пренесен во болница. Според Министерството за…

Пукање во Скопје: Го раниле пред берберница

Денеска околу 15 часот и 15 минути на улицата „Б.Паровиќ“ во Скопје, во близина на берберницата „Прешево“ Т. А. на возраст од околу 35 години бил повреден со огнено оружје. МВР денеска информира дека тој е пренесен во Градската општа…

Музичкиот состав „Инструментал Бенд“ со бројни проекти во 2018-та

Музичката група „Инструментал Бенд“ после успешниот проект „Полско цвеќе“ за 2018-та година најавува бројни музички проекти од кои првиот ќе биде комплетно завршен и презентиран кон средината на месец февруари. Имено, музичкиот состав…

Полицијата на нозе: Исчезна директорот на познатата компанија

Полицијата трага по директорот на компанијата „Квиксилвер“, Пјер Агнес, кој исчезнал откако заминал на рибарење. Неговиот брод бил исфрлен покрај брегот на јужниот дел на Франција. Агнес за исчезнат бил пријавен вчера откако неговиот…

Дојде живот за граѓаните: Македонија го менува законот: Веќе нема да има кладилници на секој чекор

Сите обложувалници и казина кои се наоѓаат на помала оддалеченост од 300 метри од основните и средните училишта ќе мора да се затворат, предвидуваат новите измени во Законот за игри на среќа. Според нив, ниту една обложувалница или…

Жена посвоила момче кое никој не го сакал – 28 години подоцна се соочила со страшната вистина

Секое дете заслужува љубов од своите родители, без оглед на сè. Меѓутоа, тоа често не е случај. https://www.youtube.com/watch?v=x4TZthAvDco Но, постојат добри луѓе како што е Ингеборг која на едно мало бебе му пружила подобар живот.…

(Видео) Вечерва е супер сина крвава месечина – она што се случува на небото, не е видено веќе…

По пауза од 36 години, жителите на Северна Америка, Азија, Блиски Исток, Русија и Австралија беа сведоци на редок астрономски феномен – супер сина крвава месечина. Станува збор за спојување на три необични лунарни појави: супермесечина,…

Министерството за локална самоуправа и УНДП ќе ги зајакнуваат капацитетите на општините

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, оствари средба со постојаната претставничка на УНДП во Република Македонија, Луиза Винтон. На средбата Винтон го искажа интересот на УНДП за продолжување на соработката со Министерството за…

Средба на Заев со комесарот за човекови права на Советот на Европа

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Нилс Мужниекс, комесар за човекови права на Советот на Европа, кој оцени дека во Република Македонија постои позитивна енергија за движење на државата напред. На средбата се разговараше за…

Демонстрации во центарот на Скопје – еве што се случува

Патриотските здруженија пред Собранието протестираат против промена на името на Република Македонија, во пресрет на доаѓањето на медијаторот Метју Нимиц. Граѓаните пред Собранието носат македонски знамиња и транспаренти со кои порачуваат…

Средба на Димитров со комесарот за човекови права на Советот на Европа

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, оствари средба со комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нил Мужниекс, кој е во повеќедневна посета на земјава. На средбата двајцата соговорници разменија…

Воз полн со конгресмени се судри со камион

Воз во кој се наоѓале членови на американскиот Конгрес, меѓу кои и претседателот на Конгресот, Пол Рајан, удрил во камион на пат за Западна Вирџинија. Според агенциите, вработените и патниците во возот не се повредени. Според медиумите,…

Се самоуби познатиот актер

Актерот Марк Салинг, познат по улогата во серијата „Гли“, се самоуби во неговата 36. година од животот. Тој подолго време имаше проблеми со законот, а веста за неговата смрт ја потврди и неговиот адвокат Мајкл Џеј Прокорт. „Можам да…

Поети и писатели од целиот свет со апел за прекин на војната во Африн

Писатели и поети од целиот свет ја осудуваат турската интервенција и, како што велат, агресијата врз курдскиот град Африн, во кој се сместени стотици илјади бегалци кои бегаат од бруталната војна што беснее седум години во Сирија.…

(Видео) Тројца мртви кога хеликоптер се урна врз куќа во Калифорнија

Три лица загинаа, а двe се повредени кога хеликоптер се урнал врз куќа во Јужна Калифорнија само неколку минути по полетувањето. Тамошните медиуми информираат дека куќата е речиси целосно уништена. На објавените снимки се гледа како…

Одобрено обвинението за „Титаник“ – поранешниот врв на ВМРО-ДПМНЕ обвинет за изборни измами

Обвинителниот акт на СЈО за предметот „Титаник“ денеска е одобрен од Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1. Од кривичниот суд соопштија дека по одобрениот обвинителен акт, формиран е кривичен предмет со КОК бр.…

„Тајм“: Харадинај меѓу најбараните геополитички бегалци

Соборениот каталонски претседател, Карлес Пучдемон, кој се наоѓа во Брисел, имамот Фетулах Ѓулен, основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, косовскиот премиер Рамуш Харадинај и поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили се наоѓаат на…

Кочанец загина во сообраќајна несреќа

На магистралниот пат Штип-Кочани, во атарот на селото Тркање, патничко моторно возило „форд фокус“ со кочански регистарски ознаки управувано од Д.А. (34) од село Бели, Кочанско, излетало надвор од коловозот. Од добиените повреди Д.А.…

ВМРО-ДПМНЕ: Политичкиот прогон мора да запре

Повеќе од два месеца Илиевски, Јовановски, Чавков, Мукоски и другите се држат во притвор во крајно мизерни услови, само затоа што гласно се спротивставија на плановите на оваа Влада за обезличување на Република Македонија. Ваквиот нехуман…

Силен потрес ја стресе земјата – се стравува за повеќе жртви во Пакистан

Во силен земјотрес со јачина од 6,1 степени, што ги погоди Пакистан и Авганистан, загина едно девојче, а пет лица беа повредени, изјавија официјални лица. Најмалку едно девојче загина, а петмина се повредени кога се урнале покривите на…