Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Кинезите претставија летечко такси – еве како изгледа (Видео)

Кинеската техно компанија EHang Inc. минатиот вторник го претстави првиот дрон на светот способен да превезува патници.

Такси-дронот е претставен во јужниот кинески град Гуангхзоу.

Со него управува автоматски систем за летање, така што патниците не мора да знаат да управуваат со ова минијатурно летало.

Дронот е едносед и може да пренесе еден патник со тежина до 100 кг во лет долг 23 минути.

Во тренд…