Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Никогаш не би се сетиле на овој трик со кромид

Хемиските средства за чистење се штетни по нашето здравје, а освен тоа се многу скапи.

Затоа, сè повеќе се враќаме на природните средства, кои освен што не се ризични по човечкиот организам, се и евтини.

Веќе пишувавме за некои намирници со кои лесно можете да ја отстраните нечистотијата во вашиот дом, а и да заштедите пари.

Овој пат, наша препорака е кромидот!

Да, добро прочитавте, кромидот е познат по своите силни антиоксидантски, антибактериски и антигабични дејства.

Се прашувате како да го употребите при чистење на домот?

Едноставно, пресечете го кромидот на половина и истријте ги тврдокорните флеки, а потоа измијте ги со топла вода.

Ако мирисот ви создава проблем, лесно ќе го неутрализирате со алкохолен оцет.

Значи, покрај тоа што има благотворно дејство на здравјето, кромидот се покажа и како одличен природен чистач.