Daily Archives

февруари 25, 2018

Силен потрес од 7.5 степени според рихтеровата скала вечерва ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтер ја погоди Папуа Нова Гвинеја, информира Институтот за топографија во САД. Како што пренесуваат новинските агенции, земјотресот е регистриран на длабочина од 35 километри. Но засега нема…

(Фото) Снег го затрупа Скопје, сообраќајот се одвива отежнато

Врнежите од снег кои денеска го зафатија Скопје, веќе ги прекрија сообраќајниците во главниот град. Во ноќните часови поголемите улици се прекриени со снег и сообраќајот се одвива отежнато, бидејќи возачите ја прилагодуваат брзината…

Ќерката на Шенка Колозова повредена во сообраќајка кај надвозникот во Ѓорче Петров

Пред околу еден час се случила сообраќајна несреќа кај надвозникот во скопската населба Ѓорче Петров, каде што се судриле два автомобили, дознава „Фокус“. Според првичните информации, во сообраќајката полесно повредена е ќерката на…

Снегот направи проблеми – страшна сообраќајка вечерва во Скопје, автомобилите смачкани

Страшна сообраќајка вечерва се случи во центарот во Скопје. Според фотографијата на Ѕидот на сообраќајниот срам, се судриле две возила на мостот Гоце Делчев. Автомобилите се смачкани. Нема податоци за повредени лица и каква е…

Маж тврди дека се вратил од 2075 година: Открил кога ќе почне Третата светска војна

Маж тврди дека се вратил од 2075 година: Открил кога ќе почне Третата светска војнаНајновиот „повратник од иднината“ кој се претставил како Мајкл Филипс тврди дека е роден 2043 година и дека допатувал во нашето време од 2075 година. Тоа…

Ќе се работи само по шест часа дневно: Луѓето треба да имаат повеќе време за семејството и…

Шведска целосно преминува на шестчасовен работен ден во обид да ја зголеми продуктивноста и да ги направи луѓето посреќни така што повеќе време ќе посветат на семејството и приватниот живот. Шведските вработени веќе се сретнале со оваа…

Европска премиера на филмот Бикини Мун на Милчо Манчевски на ФЕСТ во Белград

(МИА) - На белградски ФЕСТ вечерва најновиот филм на режисерот Милчо Манчевски, Бикини Мун ќе ја има европска премиера. - Филмот кој е во американска продукција и во режија и сценарио на Милчо Манчевски преставува драма, еден психолошки…

Светот во неверување од веста која што протече во јанвоста: Почина популарната актерка која носеше…

- Британската актерка Ема Чемберс почина синоќа на 53-годишна возраст. Чемберс, која беше позната по улогата во филмот „Notting Hill“, почина од природна смрт. Нејзиниот колега, Хју Грант, на неговиот Твитер налог наведе дека Чемберс…

Екстрадициите – средство за спроведување на правдата или нејзино одбегнување

(МИА)  - Во Македонија од година во година постојано се зголемува бројот на екстрадиции на обвинети или осудени лица, што се должи на поефикасната борба против криминалот, на меѓународните конвенции кои нашата држава ги има ратификувано,…

Погба си оди од Јунајтед ако остане Мурињо

(МИА) – Французинот Пол Погба кој на „Олд Трафорд“ дојде како огромно засилување, е подготвен да го напушти Манчестер Јунајтед, доколку Жозе Мурињо остане на тренерската позиција. - Работите сега се јасни, Погба рекол дека не сака да…

Маалски полицаец- заштитник и пријател

(МИА) - Полицаецот позорникар ќе биде нашиот пријател - заштитник во секое време е ставот на Министерството за внатрешни работи кое после две децении ги враќа поцијаците на улица, како заштитници на бебедноста и спокојот на граѓаните. За…

ЗОИ 2018: Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите

(МИА) - Зимски олимписки игри во Пјонгчанг ги следеле преку 1,3 милиони луѓе. Овој податок го соопшти претседателот на организацискиот комитет Хи Бом Ли за време на 132-та седница на ИОК. - Олимписките игри беа посетени од 1.336.326…

Мурзаку: Нема никакви пречки МПЦ-ОА да биде признаена од сестринските цркви

(МИА) - Нема никакви пречки, ниту пак причини Православните цркви да не ја признаат автокефалноста на Македонската православна црква - Охридска архиепископја МПЦ-ОА пишува во својата опширна анализа за македонското црковно прашање во…

Иран: Нападите врз терористите во предградијата на Дамаск ќе продолжат

(МИА) - Иран предупреди денеска дека нападите врз предградијата на Дамакс, кои се контролирана од страна на „терористи“, ќе продолжат, но на другите места Иран и Сирија ќе ја почитуваат резолуцијата за 30-дневно примирје, што синоќа беше…

Спорот со името и скандалот „Новартис“ ја одредуваат политичката сцена во Грција

(МИА) - Поделено е мислењето на Грците во однос на тоа дали постои простор за компромисно решение на спорот со името прифатено од двете страни. Според истражувањето на јавното мислење објавено во весникот „То вима“, како што јави…

Се огласи премиерот Зоран Заев во врска со смените во Влада

Евентуалната реконструкција и промени ќе се случат заради зголемување на парламентарното мнозинство, изјави денеска премиерот Зоран Заев по посетата на Аквадуктот во Скопје. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со најавените…

Данк го изедначи негативниот рекорд на Шкртел

(МИА) - Фудбалерот на Брајотн, Луис Данк се изедначи со поранешниот дефанзивец на Ливерпул, Мартин Шкртел кој го држи непопуларниот рекорд по број на постигнати автоголови. Данк веќе има четири гола во својата мрежа од почетокот на…

Алаѓозовски: Најголем дел од спорните ситуации со Годишната програма се разрешени

(МИА) - Најголем дел од спорните ситуации во Годишната програма за култура се разрешени со повлекување на проектите од страна на учесниците, а за дел од случаите е потребно и мислење од Антикорупциската комисија, изјави денеска министерот…

Музејот на ВМРО наскоро дел од ревизијата на проектот „Скопје 2014“

(МИА) - Музејот на ВМРО набрзо ќе биде дел од анализата на работната група која врши ревизија на проектот „Скопје 2014“, најави денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Прашан во врска со ревизијата на проектот „Скопје 2014“,…

Скопскиот аквадукт ќе биде реставриран

(МИА) - Скопскиот аквадукт ќе биде реставриран и ќе има повеќе придружни рекреативни и културни содржини. Први за конзервација ќе бидат најзагрозените делови од Аквадуктот, а понатамошната реставрација ќе се одвива во неколку фази. - По…