Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Monthly Archives

март 2018

Вечерва силно невреме беснее во Охрид и Струга – Се излеа езерото

Вечерва силно невреме проследено со силен ветер беснее во Охридско-струшкиот регион. Првичните информации говорат дека езерото се излеа кај Струга и покрај тоа што испуштањето кон Дрим е на максимално ниво. Утре особено во утинските…

Скопски таксист му приредил хорор каков што не можел ни да замисли

На 30.03.2018 година во 19,10 часот во Полициската станица -Центар , Р.Р. (32) од Северна Каролина-САД, со привремено престојувалиште во Скопје, пријавил дека истиот ден околу 16.45 часот од плоштадот “Скендербег“ се качил во такси возило и…

Нова страшна сообраќајка со смртни последици – ова се деталите

Уште една несреќа со смртни последици ја потресе Македонија во која загина едно лице. На 30.03.2018 година околу 18,00 часот во атарот на с.Старо Нагоричани-Куманово, Ц.М. (82) од с.Старо Нагоричани додека орал со трактор на нива во…

Владата објави податок кој долго се криеше – еве за што се работи

Во државната администрација, во локалната самоуправа, во јавните претпријатија, во акционерските друштва во државна сопственост вкупно се евидентирани 139.009 вработени. Без привремените вработувања и без вработените во акционерските…

Што се случува во Струмица? – Демолирано уште едно познато казино, полицијата на…

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против лицата: А.В (49) и Д.Г (34), двајцата од с.Василево, струмичко, како и против В.Ѓ( 25) од с.Баница, струмичко, поради постоење…

На царина запреле тричлено семејство – го отвориле багажникот и се изненадиле од…

Цариници во соработка со граничната полиција вчера на излезот на српскиот граничен премин Хоргош запленле околу 40 парфеми и 50 кутии сетови со шминки од понати брендови. Прекршокот е откриен кога на ред за царинска контрола пристигнал…

Соопштена е тажна вест: Почина познатиот и омилен водител на временската прогноза кого…

Еден од основоположниците на посебните секции на тв програмите за временска прогноза во поранешна Југославија, Каменко Катиќ починал денеска. Според информациите кои што ги соопшти националната Радио Телевизија Србија Катиќ починал…

УХМР со вонредна временска прогноза – подгответе се за невреме

Во Скопје во текот на денот сончево и топло со засилен до силен југоисточен ветер. Во вечерните, а особено во ноќните часови ќе има локални врнежи од дожд со грмежи. Утринската температура до четири, а дневната температура до 23…

Владата на Заев со одлична вест за граѓаните

Реформите од Планот 3-6-9 се заокружени во предвидениот рок и ги забрзаа интеграциските процеси за Република Македонија во ЕУ и НАТО, информираат од Владата. „Планот 3-6-9 беше проект за враќање на брзата трака на евро-атлантските…

Видео: Силно невреме во регионот – откорнати дрва и кровови, а авионите не можат да…

Силен ветер кој денеска дува во Сараево направил штета и предизвикал проблеми на Меѓународниот аеродром во тој град. Ветерот соборил дрва, а пожарникарите веднаш стигнале на местото на настано Станува збор за мала штета, но повредени…

Студен бран ќе ја погоди Македонија – следува невреме

Утре особено во утинските часови ќе има поинтензивни врнежи од дожд кои на места ќе бидат поројни проследени со ретки грмежи (локално околу 30л/м2). На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува засилен ветер претежно од…

Почина порашениот македонски министер

Во Скопје вчера почина академик Цветан Грозданов, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите, извести МАНУ. Тој беше министер за култура во првата Влада на Република Македонија избрана во 1991/92 г. Во изминатите…

Објавен оглас за вработување на 125 професионални војници во АРМ

Министерството за одбрана на својата веб-страница го објави огласот за вработување на 125 професионални војници во АРМ. Министерката Радмила Шекеринска соопшти дека е предвидено вработување на 375 нови професионални војници кои треба да…

ВМРО-ДПМНЕ: Судството е политизирано и под целосна контрола на Заев

Македонија е земја во која што специјално јавно обвинителство конструира предмети, повикува сведоци кои потоа укажуваат колку не држат случаите, а судот по политичка наредба им ја исполнува секоја желба не водејќи сметка за еднаквите права…

Кражба во музејот на Есма Реџепова

Непознато лице извршило кражба во музејот на Есма Реџепова на скопско Кале. Според информациите на полицијата, пријавено било дека во периодот од 12 декември 2016 година до 30 март годинава од страна на непознат сторител извршена е тешка…

Поради најавите за дожд, се врши максимален испуст на вода од Охридското Езеро во Црн Дрим

По одржаната седница на Регионалниот штаб за управување со кризи-Охрид, во врска со најавениот засилен ветар и врнежи во охридската котлина, донесени се заклучоци за преземање на соодветни мерки за превенција. Од Центарот за управување со…

Ѓорѓиев: Студентите наместо ориз со месо, за ручек имаа ориз со бубачки

Студентите во студентските домови во Скопје не живеат, тие преживуваат. Наместо нормална храна им се сервира храна полна со бубачки и отпушоци, вели Филип Ѓорѓиев од ВМРО-ДПМНЕ. „Студентите во ‘Стив’ вчера наместо ориз со месо, за ручек…

Полицаец и лажен адвокат измамиле пријатели дека ќе им помогнат на Суд, заработиле 7.000…

Вработен во МВР заедно со уште едно лице кое се претставувало дека е адвокат од четири лица зеле 425.800 денари ветувајќи им дека ќе им помогнат во решавање на имотно-правни спорови. Тројца од измамените лица биле роднини на лицето кое се…

Двајца вработени во Влада заразени со морбили, сите министри на тестирање

Двајца вработени во српската Влада се заразени од мали сипаници. Поради тоа е организирано тестирање на сите министри и службеници, јавија српските медиуми. Со морбили се заразени еден припадник на обезбедувањето и една хигиеничарка, а…

Скопје: Драма во такси возило – Она што му се случило на овој странец ќе го памети…

Таксист во Скопје сакал да му наплати 300 денари повеќе на странски државјанин. Откако странецот одбил да му даде, таксистот го стартувал возилото и не му дозволил на патникот да излезе. Во еден момент, кога таксистот го забавил движењето,…