Daily Archives

март 14, 2018

Неочекуван потег на Ѓорге Иванов: Еве што соопшти по вечерашното изгласување на законот за јазиците

Вечерва се огласи претседателот Ѓорге Иванов. Интегрално го пренесуваме неговото излагање по повод изгласувањето на законот за јазици: Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов Почитувани граѓани,…

Вечерва СДСМ со моќна порака до ВМРО ДПМНЕ – Еве што им соопштија по тешкиот инцидент во…

Време е ВМРО-ДПМНЕ да му сврти грб на насилството и да ги надмине политиките на поделби. Фактот што ВМРО-ДПМНЕ претходно го прифати Законот за употреба на јазиците, којшто денес го оспорува, е доказ за лицемерието и за лажниот…

Вечерва се огласи генерал Стојанче Ангелов: Да бев пратеник немаше да гласам, но не ме гласавте

Интегрално го пренесуваме фејсбук статусот на генерал Стојанче Ангелов, инаку основач на партијата Достоинство. ЗАКОН ЗА ЈАЗИЦИ Да бев пратеник немаше да гласам. Но не станав пратеник затоа што вие не гласавте за мене. Сепак! Да…

АБА лига: Жориќ МВП на сезоната

Кошаркарот на Цибона Лука Жориќ е прогласен за најкорисен кошаркар во регуларниот дел од сезоната во АБА лигата. 33-годишниот кошаркар во просек бележи најголема валоризација од сите играчи во лигата. Искусниот центар сезонава одигра 21…

Вон победи во Оре, малиот глобус за Гоџа

Линдзи Вон победи на денешната спуст-трка што се одржа во Оре, Шведска, но на крајот не успеа да го освои малиот кристален глобус во оваа дисциплина. За да победи во вкупниот пласман, на Американката ѝ беше потребна победа во Оре, но и…

Бекер: Новак мора целосно да му се посвети на тенисот

Поранешниот тренер на Новак Ѓоковќ, Борис Бекер, го повикал српскиот тенисер да му се посвети на тенисот доколку сака повоторно да се врати на врвот. Ѓоковиќ речиси две години не е на своето препознатливо ниво, има проблеми и со…

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во случајот за Скрипал

НАТО ја повика Русија да одговори на британските прашања во врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. „Сојузниците изразуваат солидарност со Велика Британија и ѝ ја нудат својата поддршка во нејзиното спроведување.…

Тешко повреден возач на мопед во сообраќајна несреќа

Педесет и двегодишен маж е тешко повреден во сообраќајна несреќа кога патничко возило „форд галакси“ удило во неговиот мопед во Велес. Од добиените повреди возачот на мопедот со возило на итната медицинска помош бил пренесен во Општата…

Британија ќе протера 23 руски дипломати поради труењето на Скрипал

Велика Британија одлучи да протера повеќе од 20 руски дипломати поради случајот со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал (66). Според наводите, 23 дипломати ќе бидат протерани бидејќи Москва одбила да појасни како нервен гас…

„Исцелител“ на најголемиот фестивал во Прага, „Фебиофест“

Филмот „Исцелител“ ќе биде прикажан на 25-тиот меѓународен филмски фестивал во Прага, што е најголем филмски фестивал во Чешка и втор по значење во земјата по фестивалот во Карлови Вари. „Исцелител“ ќе се прикажува во програмата „Балканско…

Хорор среде Скопје: Гореа возилата на Р.Б. и една скопска фирма

Според информациите во денешниот полциски билтен биле забележани две возила како горат во Скопје. Автомобил „сеат алтеа“ бил забележан опожарен на булеварот Јане Сандански во Скопје. Возилото било во сопственост на Р. Б., а од пожарот…

Наставник удрил ученик, детето завршило со скршен преден заб

Петнаесетгодишен ученик во Основното училиште „Луиѓ Гуракуќи“ од Желино, заедно со  чичко му, пријавиле дека на час по историја наставникот го удрил по задниот дел од главата. Според пријавувачот, малолетникот од силината на ударот удрил…

Maлолетни лица донеле напуштено бебе во полициска станица

Две деца на возраст од 16 и 17 години во Полициската станица Бит-пазар донеле новороденче родено пред десет дена, кое не било пријавено во евиденциите на Матичната книга на родените. Тие изјавиле дека бебето било запуштено и било без…

Претепал 80-годишна старица и ѝ одзел 2.700 денари

Непознат маскиран сторител извршил разбојништво во куќата на 81-годишна жена од Куманово. Во МВР било пријавено дека сторителот тропнал на влезната врата во домот на старицата, а таа му отклучила. Во тој момент разбојникот физички ја…

(Видео) Легна на земја и се крстеше за Македонија

Една од демонстрантките на денешниот протест пред Собранието против законот за употреба на јазиците им говореше на полицајците што беа пред барикадите на законодавниот дом. Таа пееше македонски песни и го наметна на себе македонското…

Судењето за Латас е одложено за мај по барање на адвокатите

Рочиштето за предметот „Тревник“  на специјалното јавно обвинителство за бесправна градба на викенд-куќи во Зелениково, во кој првообвинет е новинарот Драган Павловиќ – Латас, по барање на адвокатите е одложено за 16 мај. Од обвинението…

Џовинко тресе за Торонто

Себастијан Џовинко во 2015 направи изненадувачки потег во кариерата заминувајќи си од Јувентус за настап во Торонто во МЛС-лигата на другата страна на Атлантикот. 27-годишниот Италијанец, кој го носеше прекарот Атомската Мравка, во…

Привремениот градоначалник Александар по грешка испука куршум и рани едно лице

Предавач во средно училиште во Калифорнија случајно испукал куршум од пиштол во тек на предавање за јавна безбедност, пренесоа американските медиуми. „Денис Александар, привремен градоначалник на градот Сисајд и резервен офицер на…

Руската амбасада во Лондон ги осуди „непријателските мерки“ на Велика Британија

Руската амбасада во Лондон ги осуди, како што ги нарече, непријателските мерки преземени од Велика Британија, како реакција на труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал во Лондон. „Го сметаме тоа за непријателска активност,…