Секогаш во средиштето на збиднувањата...

АБА лига: Жориќ МВП на сезоната

Кошаркарот на Цибона Лука Жориќ е прогласен за најкорисен кошаркар во регуларниот дел од сезоната во АБА лигата. 33-годишниот кошаркар во просек бележи најголема валоризација од сите играчи во лигата.
Искусниот центар сезонава одигра 21 натпревари на кои во просек бележел 19,7 поени, 7 скока, 16 асистенции и 1,1 блокади. Просечната валоризација на Жориќ изнесува 23,24 што му ја донесе МВП наградата.
Екипата на Цибона за која настапува Жориќ сезоната ја заврши на претпоследното место со седум победи и 15 порази.