Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Шпанците безмилосни: Мурињо е како остарена рок-ѕвезда за пензионери

Шпанските медиуми беа, нормално, воодушевени од успехот на Севилја, која првпат влезе во четврт-финалето на Лигата на шампионите со импресивна 2:1 победа над неинсирираниот Манчестер јунајтед и нивниот „остарен“ стратег Жозе Мурињо.
Во „АС“, уредникот вели дека се работи за едно од најголемите остварувања во историјата на Севилја.
„На историскиот и антички ’Олд Трафорд’, кој секогаш ќе биде во историјата, Севилја играше чист фудбал против троглодитниот модел на Мурињо, во кое се инвестираа толку пари за Де Хеа да може да ја нафрли топката кон Фелаини и Лукаку. Севилја победи, но победи и фудбалот“, велат во „АС“.
Роберто Паломар во „Марка“ отиде и понатаму.
„Манчестер јунајтед е споменик на лошиот дух. Сиромашни, мизерни, тие направија сѐ да поминат, но тука беше Севилја. Клубот кој еднаш беше за почит, падна далеку. Се работи за неатрактивен тим полн со страв, богат во ресурси, но со игра за сожалување. Мурињо почнува да изгледа како остарена рок-ѕвезда – еден од тие момци кои шетаат по летувалиштата за пензионери свирејќи стари хитови на синтисајзер“, коментира Паломар.

Во тренд…