Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Monthly Archives

април 2018

Полнете резервоари пред Први Мај: Големо зголемување на цената на бензинот и дизелот

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 3,54%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на…

Тотал Инжинеринг со жестока реакција до Христијан Мицкоски – Еве што му порачаа

Интегрално го пренесуваме соопштението на компанијата Тотал Инжинеринг: Во врска со изнесените лаги од страна на Христијан Мицкоски, кои се однесуваат на наводна работа на механизација која е сопственост на Тотал инџинеринг во РЕК…

Оригинал рецепт за босански бурек, еве како да го направите! (Видео)

Многумина обожааваат бурек, но ретко кој знае да го направи, па затоа најчесто го купуваме од пекари. https://www.youtube.com/watch?v=4gEyVbwlKF4 Поради тоа, ви донесуваме рецепт за оригинален босански бурек… Во видеото во прилог…

Пресврт со времето: Еве што најавуваат метеоролозите за следните неколку дена

Во наредните два дена времето ќе биде претежно стабилно и топло, само во планинските предели ќе има услови за краткотраен дожд. Во среда ќе дува умерен, а во четврток и засилен југоисточен ветер. Од четврток следува период на…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го…

Тесто за пица како од италијанските пицерии, кога еднаш ќе го пробате, веќе нема да го правите на друг начин! Наједноставното тесто за пица, речиси без месење и толку меко што се развлекува со раце. Ова тесто може секој почетник да го…

Дали Wi-Fi сигналот е штетен? Спроведениот експеримент открива загрижувачки податоци

Пет девојки од научното училиште Хјалеруп во Данска направиле експеримент со Wi-Fi сигнал – она што го откриле ги загрижило научниците. Девојките ставиле семе од зелена салата во 12 садови кои ги поделиле во 2 групи. И двете групи…

Еве што ќе ви се случи ако голтнете мастика

На сите ни се случило несакајќи да проголтаме гума за џвакање, а митовите кои се шират за тоа што се случува потоа, како на пример – „ќе ти се залепат цревата“, неретко и претерано не загрижуваат. Гастроентерологот д-р Лиса Ганџху за…

Бил Гејтс: Триесет милиони луѓе може да умрат во неколку месеци ако не дејствуваме навреме

Бил Гејтс издаде сериозно предупредување за смртоносна болест која би можела да убие повеќе од 30 милиони луѓе за само неколку месеци. Имено, основачот на „Мајкрософт“ верува дека смртоносна епидемија на грип би можела да ја погоди нашата…

Путин и Макрон побараа да се почитува иранскиот нуклеарен договор

Претседателот на Русија, Владимир Путин, и неговиот француски колега Емануел Макрон повикаа на строго почитување на договорот за нуклеарната програма на Иран, додека претседателот на САД, Доналд Трамп, размислува дали да го напушти…

(Видео) Урнат светскиот рекорд: Бразилец сурфал на бран висок над 24 метри

Бразилскиот сурфер Родриго Кока го собори светскиот рекорд според големината на бранот на кој сурфал во централна Португалија, соопшти Светската лига на сурфери, инаку организатор на натпреварувањето на кое бил поставен рекордот.…

Функционер на НАТО: Руската доктрина верува во постојан судир

Шефот на воениот комитет на НАТО, чешкиот генерал Петр Павел, негира дека Русија е подготвена да предизвика поголем вооружен судир. Тој предупредил дека Москва настојува да го убеди светот дека нејзиниот модел е подобар од либералната…

Објавен огласот за закуп на дел од земјиштето на „Џумајлија“

Денеска во „Службен весник“ е објавен огласот за давање под закуп државно земјоделско земјиште од над три хектари во регионот на Свети Николе, односно дел од земјиштето што беше во сопственост на поранешниот агрокомбинат „Џумајлија“.…

Дачиќ за Хрватска: Ако сакаат дипломатска војна, ќе ја добијат

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изјави дека српската политика кон Хрватска во иднина ќе биде заснована на принципот реципроцитет. Тој истакна дека Белград ќе возврати со иста мера доколку официјален Загреб одлучи да…

„Блиц“: Вучиќ добил покана од Путин да ја посети Москва на 8 и 9 мај

Српскиот претседател Александар Вучиќ добил покана од рускиот претседател Владимир Путин за посета на Москва, која би требало да биде реализирана на 8 и 9 мај, објави српски „Блиц“. Според информациите на белградскиот весник, овие два…

Една жртва во сообраќајна незгода предизвикана од лубеници што паднале од приколка

Лубениците што биле превезувани во преполна приколка паднале на патот во Филаделфија, при што била предизвикана сообраќајна незгода, во која загинало едно лице. Лубениците удриле во автомобил чиј возач ја загубил контролата и излетал од…

Министерот Димитров се сретна со делегација од Националното собрание на Сoцијалистичка…

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денескa во Скопје оствари средба со делегација од Националното собрание на Социјалистичка Република Виетнам, предводена од потпретседателот на 14. Национално собрание, Уонг Чу Луу, а во чиј…

(Видео) Претставена внатрешноста на патничката капсула што ќе се движи со брзина од 1.000…

Германскиот автомобилски гигант БМВ, во соработка со компанијата „Вирџин хајперлуп“, со седиште во Калифорнија, подготвува физички прототип на патничка капсула, кој ќе биде претставен на настанот „Сити вок“ во Дубаи, што се организира во…

СДСМ: Рокот за реализација на паркот во Карпош 4 е 2018-2020

Од владејачкиот СДСМ реагираат на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека градоначалникот Стефан Богоев не го исполнил ветувањето за изградба на парк во Карпош 4. Од таму велат дека рокот за реализација на посочениот парк е од 2018 до 2020 година.…

Сѐ што поседува Заев е прикажано во имотниот лист, реагира СДСМ

Сѐ што поседува претседателот на СДСМ е прикажано во пријавениот имотен лист, реагира владејачката партија по прес-конференцијата на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ, кој побара од Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев да одговорат колку е…

Ѓорѓиевски: Заев и Анѓушев да одговорат за колку е зголемен нивниот имот

Зоран Заев и Кочо Анѓушев треба да одговорат за колку е зголемен нивниот имот или имотот на нивните најблиски откако се на функција и зошто истото не е внесено во нивните анкетни листови, побара денеска Орце Ѓорѓиевски, член на Извршниот…