Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

април 14, 2018

Тежок инцидент во Арачиново – има ранет

На 13.04.2018 година во 23,00 часот, Е.Р. од Арачиново пријавил дека истиот ден околу 11,20 часот во с.Арачиново во близина на Општината пред кафе бар го забележал лицето Б.В., заедно со неговиот брат Б.В. и две непознати машки лица дека…

Пукање во Скопје – има еден повреден

На 13.04.2018 година во 14.38 часот во Единицата за информирање и команда -Скопје, пријавено е дека во маркет на ул.„Кемал Сејфула“ е пукано со огнено оружје кон вработената Г.А. (26) од страна на лицето Ш.А. , по што истиот се дал во…

Застрашувачка глетка во Штип – со пиштол во рацете лежел на тревник во парк

Вчера во 19:30 часот во Полициската станица Штип било пријавено дека во паркот „Суитлак“ на улица„Генерал Михајло Апостолски“ маж лежи на тревната површина од паркот и во рацете држи пиштол. Лицето со возило на Брза помош е пренесено во…

Еве зошто ова овошје е вистинска супер храна

Ако може да им се верува на некои истражувања, урмите се вистинска суперхрана која го штити телото од кардиоваскуларни болести! Здравствените бенефити се многу широки, а ова се осумте најважни: 1. Богати се со железо: Урмите се…

Најголемиот крузер на светот тргна на првото патување: Фасцинантна зграда на море

После три години изградба најголемиот крузер на светот, чиј капацитет е девет илјади луѓе, исплови од Барселона во Шпанија и тргна на првото патување на Медитеранот. Крузерот „Симфонија на морињата“ не носи само титула најголем на…

Шанса за работа: Црна Гора бара 10.000 сезонски работници

Во Црна Гора предвидено е ангажирање на повеќе од 10.000 лица од евиденцијата на невработени за сезонска работа, а работодавачите нудат заработка од 300 до 800 евра, соопшти црногорскиот Завод за вработување. Заводот деновиве посредува…

Нова цена на горивата

Во понеделник на 16 април 2018-та година Регулаторната комисија вообичаено секој втор понеделник одлучува за нови цени на горивата. На минатата седница која се оддржа на 2 април Регулаторна Комисија за енергетика ја определи новата цена…

Синоптичарите најавуват голема промена на времето

Синоптичарите излегоа со најнова прогноза. Утре ќе има зголемена облачност со умерен до засилен ветер од југоисточен правец, а кон крајот на денот во западните делови ќе има повремен локален дожд. Од понеделник ќе преовладува…

Капетан на голем крузер изгубил контрола и удрил во пристаниште, демолирајќи сè пред себе

Неверојатна снимка го прикажува бродот „MSC Armonia“ како при голема брзина влегува во пристаниште на Карибите, предизвикувајќи голема штета на пристаништето и на долниот дел на големиот туристички брод. Инцидентот се случил во 8 часот…

Хранела жирафа од автомобил, а потоа со еден потег на сите им го уништила денот

Наредното видео прикажува болен момент кој го доживеала една жирафа која јадела храна од автомобил на туристи, пред да дојде од експлозија на стаклото кое се разлетало на сите страни Љубопитното животно ја туркало својата глава во…

Поставиле тракторска бушалица над голем трупец, ова ќе го гледате во еден здив

Кога се обидувате да отстраните старо стебло, односно трупец, на сите ви е јасно дека со копање можете да создадете дополнителни проблеми, и да си отворите многу повеќе работа. Она што ќе го видите во продолжение е сјаен начин како да се…

Не очекува посвежо време – еве од кога

Утре ќе има зголемена облачност со умерен до засилен ветер од југоисточен правец, а кон крајот на денот во западните делови ќе има повремен локален дожд. Дневната температура ќе се движи од 15 до 25 степени. Од понеделник ќе…

Турција ги поздрави нападите врз Сирија

Турската влада ги поздрави ударите на САД и сојузниците врз режимот на сирискиот претседател, Башар ал Асад, оценувајќи ги како соодветен одговор на наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума. „Ја поздравуваме оваа операција која…

Иран: САД и сојузниците ќе сносат одговорност за последиците од нападот

Министерството за надворешни работи на Иран ги осуди нападите на Сирија, кои минатата ноќ беа изведени на чело на САД, предупредувајќи дека Вашингтон и неговите сојузници ќе сносат одговорност за последиците во регионот и пошироко. „Без…

Три, два, еден – објавено видео од стартот на синоќешниот напад

Министерката за одбрана на Франција, Флоренс Парли објави видео за кое тврди дека го прикажува почетокот на нападот што беше синоќа изведен во Сирија, под водство на САД. На видеото се слуша одбројување, а поатоа започнува лансирањето на…

ВМРО-ДПМНЕ: Да се поништи милионскиот тендер за ископ на јаглен во РЕК Битола

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција го постави прашањето дали под откривањето на мега скандалот, кој отвара сомнеж за местење на 320 милионски тендер за ископ на јаглен во РЕК Битола за фирмата Пелистер ДОО Битола, која…

Иванов: Случувањата во Сирија потсетуваат дека мирот е исклучок, а конфликтите нормалност

Претседателот на Република Македонија,Ѓорге Иванов, денеска ги прими учесниците на Работилницата „Заштита од тероризам, подобрување на отпорноста на демократските институции и владеењето на правото“, која што е поддржана од програмата на…

Трамп на Твитер: Нападот на Сирија беше совршено изведен

Претседателот на САД, Доналд Трамп на Твитер порача дека со нападот на Сирија мисијата била исполнета. „Совршено изведен напад минатата ноќ. И благодарам на Франција и на Британија на нивната мудрост и сила на неговата добра војска. Не…

Фрчат кривични од МВР

 Поради постоење основи на сомнение за сторени две казнени дела „тешка кражба“ и едно казнено дело „тешка кражба во обид“, полициската станица од Струга, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против С.О.(27) од Струга и…

Сите очи вперени кон Москва: Путин се огласи по нападот врз Сирија

Рускиот претседател, Владимир Путин, го осуди нападот во Сирија. Агенцијата „Тас“ извести дека Путин рекол дека сегашната ескалација околу Сирија има разорно влијание врз целиот систем на меѓународните односи. Путин, исто така, навел…