Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

април 15, 2018

Додека надвор беснеела бура, претрчала во куќата. Во дневната соба ја дочекало вистинско…

Жената по име Амсколи, била многу изненадена откако ја оставила задната врата отворена. Кога надвор почнала бура, претрчала внатре во куќата. Успеала да стигне пред да започне поројниот дожд. Меѓутоа, набрзо сфатила дека не е сама во…

Со нога удрил куче скитник и влегол во куќата. Наредното утро бил непријатно изненаден

Еден човек во Кина, се вратил од работа и пред својот двор забележал куче скитник кое лежело на неговото паркинг место. Нервозен и вознемирен, човекот излегол од автомобилот и со нога го удрил кучето за да го ослободи паркинг местото.…

Предмалку тешка сообраќајка во Скопје – прегазено е дете

Вечерва тешка сообраќајка околу 19 часот и 10 минути се случила во населбата Ѓорче Петров каде што е прегазено десетгодишно дете. Според информациите детето итно е пренесено во болница, откако било удрено од возило со скопски гтаблички.…

Се разбудил мамурен со модринка на окото, кога ја видел пораката на сопругата, почнал да…

Марко, среќно оженет човек, се пробудил мамурен еден ден. Цела ноќ пиел со пријателите во кафеана. Дури и не се сеќава кој го донел дома. „По ѓаволите“, помислил тој, прашувајќи се дали направил нешто лошо изминатата ноќ. Едвај ги…

Фото: Премиерот Заев денеска приреди изненадување какво што не направил ниту еден негов…

Премиерот Зоран Заев, денеска беше забележан како го користи слободното време со неговата голема пасија, моторите. Премиерот со поголема група на моторџии беше во приватна посета на Крушево, на гости кај градоначалникот Томе Христоски…

Тежок инцидент го потресе Прилеп

Тежок инцидент се случил во Прилеп, информираат од МВР. Полициската станица Прилеп до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 23-годишниот К.П. и 24-годишниот А.М. , двајцата од Прилеп, поради постоење основи на…

Вторник е следниот неработен ден – ќе имаме и споен викенд од 4 слободни денови

Нареден неработен ден за сите граѓани на Република Македонија е 1. мај, Ден на трудот кој паѓа во вторник. После споениот викенд за Велигден во кој уживавме во дури 4 слободни денови, не претстои уште еден таков. Споен викенд ќе имаме и на…

МВР најавува пресврт во работењето: Оваа информација сериозно ги вознемири…

Во Министерството за внатрешни работи во тек се сериозни реформи, кои имаат за цел да го вратат угледот на министерството и да ја вратат довербата кај граѓаните. Актуелното раководство на МВР ги презема неопходните мерки за надминување…

Страшна сообраќајка во Скопје – има повредени

Тешка сообрќајка во Скопје. На 14.04.2018 година во 19,00 часот во Шуто Оризари, Скопје се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно возило „Мерцедес“ со тетовски регистарски ознаки управувано од О.К. (40) од…

Над 100 Сиријци бараат азил во Албанија

Голем број на државјани на земјите од блискиот исток последно време влегуваат во Албанија а потоа го продолжуваат својот пат за влез во земјите на ЕУ. Сепак има и такви кои побараа азил во Албанија . Според албанските власти моментално…

ЕЛЕМ: Условите во тендерот се сменети заради поголема конкуренција, за да не се повтори…

Условите во тендерот за ископ на јаглен во РЕК Битола гласат ,,Економскиот оператор во последните 3 години да има извршено ископ на најмалку 900 илјади тони јаглен или 1 милион м3 јаловина (земјени или карпести маси) или руда”, било каков…

СДСМ: Законот за високо образование е во интерес на студентите и професорите

По прес-конференција на Зекир Рамчиловиќ, СДСМ реагира дека ВМРО-ДПМНЕ за време на владеењето го урнисало образовниот систем и нанело огромни штети врз високото образование, па нема никаков кредибилитет да зборува за состојбите во овој…

НАТО едногласно ги оправда нападите на САД и сојузниците врз Сирија

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останатите сојузници за нападот врз Сирија. Тие ги претставиле информаците кои укажуваат дека хемискиот напад во сирискиот град Дума на 7 април бил извршен од страна…

Сириската војска соопшти дека ја ослободила Источна Гута

Сириската војска објави дека предградието на Дамаск, Источна Гута, е целосно ослободено, кога и последната група бунтовници го напуштила градот. Портпаролот на сириската армија, Али Мајхуб наведе дека специјалните единици ги чистат…

Поставен асфалт и нов водовод на улица „Бигла“

Проблем на жителите на улицата „Бигла“ е решен и тие нема да се движат по кал и прашина, колите нема да ги уништуваат од ударните дупки и добија осветлена улица, соопштуваат од општина Центар. По 50-тина години, поставен е нова водоводна…

Најмалку 20 загинати во експлозија на север во Сирија

Најмалку 20 луѓе загинале во експлозија во Алепо, на север во Сирија. Експлозијата се случила во иранска база во јужниот дел од Алепо. Во зоната на експлозијата регистрирани се и авиони. Нема извештаи за причината за експлозијата.

Лавров: Макрон одби на Путин да му даде докази за Дума

Францускиот претседател Емануел Макрон одби на својот руски колега Владимир Путин да му даде разузнавачки податоци кои ја докажуваат наводната вина на Дамск за инцидентот во сиријскиот град Дума, изјавил министерот за надворешни работи…

Бури во централниот дел на САД, 4 жртви и сообраќаен хаос

Низ централниот дел на САД, не стивнуваат сериозни бури кои донеле силен ветер, снег, дожд и град. Бурите досега однеле 4 животи и предизвикале воздушен и патен сообраќаен хаос. На меѓународниот аеродром Сент Пол во градот Минеаполис…

Српски дипломат тврди дека за нападите во Сирија биле известени, се знаеле и метите

Српски дипломат во амбасадата во Сирија изјави дека нападот кој што вчера го изведоа САД, Велика Британија и Франција не ги исплашил бидејќи бил очекуван. Милан Вијатовиќ изјави дека нападот бил очекуван и оти за тоа биле предупредени.…