Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Лавров: Макрон одби на Путин да му даде докази за Дума

Францускиот претседател Емануел Макрон одби на својот руски колега Владимир Путин да му даде разузнавачки податоци кои ја докажуваат наводната вина на Дамск за инцидентот во сиријскиот град Дума, изјавил министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Макрон кој „јавно зборуваше за цврстиот доказ што го потрекува фактот дека сиријскиот режим на Башар Асад употребил хемиско оружје во Дума“ во саботата разговараше на телефон со Путин, рекол Лавров.

Во тренд…