Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

април 16, 2018

Нема договор за една изборна единица

Владејачкото мнозинство е за една изборна единица, ДУИ бара три изборни единици, додека пак ВМРО-ДПМНЕ бара да остане по старо, односно со шест изборни единици, брифираат извори за Макфакс. Компромисот најверојатно ќе се најде со праг од…

Апсења во Македонија

Четири мигранти од Авганистан и еден од Иран биле откриени на граничниот премин „Табановце“ во вагон од товарен воз кој сообраќал на релација Грција – Унгарија. Случајот во Полициската станица за Граничен премин „Табановце“ вчера околу…

Изминатиот викенд во Скопје 23 сообраќајни несреќи, еден загинат и 20 повредени

Во текот на изминатиот викенд на подрачјето на Скопје се случиле 23 сообраќајни незгоди, од кои една сообраќајна незгода со смртни последици, две со тешки телесни повреди, 11 со лесни телесни повреди и девет со материјална штета. Во…

Алаѓозовски: Повлечени се 10 проекти со вкупна вредност од 8,5 милиони денари

Десет проекти од годишната програма на Министерството за култура, со вкупна вредност од осум милиони и 500.000 денари, се повлечени по ревизијата на Комисијата од Министерството, информира денеска министерот за култура, Роберт Алаѓозовски,…

Битолските студенти ќе протестираат против промената на името и двојазичноста во…

На плоштадот Магнолија во Битола, денес во 18 часот, ќе се оддржи студентки протест против промената на името и, како што велат организаторите „Млади за Македонија“, против претворањето на земјата во двојазична држава. „Студентите се…

Аљими: Го маскиравме Села како полицаец и го изнесовме од Собранието

Заедно со Владимир Стојков и колешката Милунка, од Клубот на пратениците, Зијадин Села го однесовме во бифето каде што му беше дадена прва помош, сведочеше Абдулфетах Аљими во случајот за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села на 27…

Германскиот амбасадор на средба со Заев: Македонија има поддршка од Бундестагoт за своите…

Премиерот Зоран Заев претпладнево се сретна со Томас Герберих, амбасадор на Република Германија во Република Македонија. Како што информираат од владината прес-служба, на средбата биле поздравени реформските чекори на Република Македонија и…

Затвореници ќе се ресоцијализираат со уметност

Културно-уметнички содржини за осудениците во затворот во Шуто Оризари предвидува меморандумот за соработка што денеска го потпишаа министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, и директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски. Како што појасни…

МТСП: Ќе се развива национален индекс за родова еднаквост

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Државниот завод за статистика на Република Македонија и Европскиот институт за родова еднаквост од Вилнус, Литванија, ќе развиваат национален индекс за родова еднаквост. По тој…

Условна казна за напаѓачот на Милевски

Обвинетиот за напад врз пратеникот и лидер на ЛДП, Горан Милевски, денеска ја признал вината и побарал втора шанса од судот и оштетениот. Со одредувањето условна казна за напаѓачот, случајот е решен уште во првото рочиште. Лидерот на ЛДП…

Белата куќа ги негира наводите на Макрон: Трамп сака војската на САД во Сирија да се врати…

Американскиот претседател и натаму сака американските трупи во Сирија да се вратат дома што поскоро, соопшти Белата куќа, пренесе Ројтерс. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно изјави дека тој го убедил Трамп во Сирија долгорочно…

Лоши вести за возачите: Значително поскапуваат горивата

Малопродажната цена на бензините од ноќеска нa полноќ се зголемува за половина, а на дизелот за еден денар, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 68 денари, на „еуросупер БС-98“ ќе биде…

Спасувачот на Села: „На 27 април во Собранието се бараше шиптарска крв“

Абдулфетах Аљими, кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, а истовремено е и сведок за нападот на пратеникот Зијадин Села, го препозна Александар Јаневски, кој, според сведокот, играл топло-ладно и ја контролирал толпата за…

Зекири препозна две лица кои го извадиле Села од прес-салата

Пратеникот, Мухамед Зекири, посочи кон обвинетиот Александар Јаневски, за кого тврди дека прв се обидел да го извади Села од прес-салата, пред да биде претепан во Собранието. Тој посочи и кон обинетиот Сашо Сенков, за кого вели дека му…

Нематоди, кај растенијата – што се тоа?

Нематодите се познати штетници, а особено штетно влијание имаат кај оранжериското одгледување на овошје и зеленчук. Нематодите се ситни вретенасти глисти , долги 1-2 цм. Поеднакво ги напаѓаат подземните и надземните делови на…

Пожар среде Скопје – МВР со детали за настанот

На 16.04.2018 година околу 04.00 часот во Единицата за информации Скопје, од страна на случаен минувач било пријавено дека во трговскиот центар „Чаирчанка“ на ул. „Цветан Димов“ избувнал пожар во пицерија. На местото на настанот…

Димитров на годишнината од формирањето на Европскиот фонд за Балакнот во Белград

Во текот на денешниот ден министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе се обрати како главен говорник на регионалната конференција организирана по повод 10-годишнината од формирањето на Европскиот фонд за Балканот, што се одржува во…

(Видео) САД објавија снимка од нападот на Сирија

САД објавија снимка од нападите во Сирија извршени од страна на американските, британските и француските сили во саботата. https://www.youtube.com/watch?v=JTrGUrq7BRo На 14 април американското Министерство за одбрана објави видео што…

Пратеникот Зекири ќе сведочи за обидот за убиство на Села

Во Кривичниот суд продолжува судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, за време на упадот во Собранието на 27-ми април минатата година. На денешното рочиште судот ќе сослушува сведоци, а меѓу нив е и пратеникот…

Макрон: Јас го убедив Трамп да остане во Сирија за време на нападите

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека тој го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да остане во Сирија пред да почнат Обединетите нации, Велика Британија и Франција со воздушните напади врз три региони, објави Си-ен-ен.…