Аљими: Го маскиравме Села како полицаец и го изнесовме од Собранието

Заедно со Владимир Стојков и колешката Милунка, од Клубот на пратениците, Зијадин Села го однесовме во бифето каде што му беше дадена прва помош, сведочеше Абдулфетах Аљими во случајот за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села на 27 април минатата година.

„Села го носевме преку помошните скали, на погорните катови. Тој не беше присебен и ме прашуваше на македонски: „Кај ме носите?“, а јас одговорив: „Во сигурни раце сте“. Кога се качив горе, во гаражата викаа: „Не е завршена работата со Села“. Потоа отидовме на третиот кат, најдовме отворена канцеларија и влеговме: јас, Села и уште еден дечко. Го ставивме Села под масата. Викнав помош, дојде медицинска сестра вработена во Собранието. Ми се јави поранешниот пратеник Зулфија Аљиљи, а потоа и Аљи, кои ме поврзаа со еден полицаец. Ми се јавија на телефон и им кажав дека ми требаат 5 полицајци во цивилка. Тие дојдоа, беа тројца во цивил, двајца во униформа, еден доктор и една сестра. Со носилка го однесовме на приземјето. Села беше маскиран, со капа и легитимација од полицаец. Баравме од пратеникот Ѓорчев оклопно возило, кое нè чекаше пред гаражата. Го ставивме таму и го однесовме во државната Клиничка болница“, рече Аљими.(Makfax)

Во тренд…