Daily Archives

април 17, 2018

Вечерва раздвижено во Владата – Предмалку е објавено ова соопштение

Владата на РМ ја разгледа и ја усвои Информацијата за објавување на службените трошења на директорите и замениците на директорите на јавните претпријатија, самостојните органи на државната управа, правните лица со јавни овластувања,…

(Видео) Зафировска: Пораката од Тито на старата железничка станица е извадена поради идеолошки…

https://www.youtube.com/watch?v=G_50I2pETqg Првично, букви од Тито кои беа поставени на старата железничка станица во знак на ужасниот земјотрес кој се случи во Скопје беа отстранети во 2000 или 2001 година по иницијатива на тогашниот…

Тежок инцидент во Струмица

На 16.04.2018 година, околу 13,30 часот во ПС од ОН Струмица пријавено е дека во с.Добрејци-Струмичко, откако И.Ј(26) го оставил паричникот во неговиот двор во истиот момент дошол Д.М. од истото село, го зел паричникот и од него одзел…

Половина Скопје утре без вода

Од ЈП „Водовод и канализација“ известија дека утре, поради промена на затворач на водоводна мрежа, без водоснабдување ќе останат корисниците од три скопски општини. „Од 9 часот до завршување на интервенцијата без вода ќе останат…

Лидерот на ќелија на Исламската држава се разнесе за да не биде уапсен во Русија

Припадници на службата за федерална безбедност уапсиле припадници на терористичката група Исламска држава, кои планирале терористички напад во ростовската област во Русија. „ФСБ на Русија открила и пресекла активност на припадници на…

(Видео) Адвокатката на оштетените во „Монструм“: Здравјето на родителите е премногу нарушено

Адвокатката Дафинка Ивановска, која ги застапува родителите на убиените деца кај Смилковското Езеро, вели дека нивната здравствена состојба е премногу нарушена, но сепак се појавувале на рочиштата за случајот „Монструм“.…

Научниците откриле нов ензим што јаде пластика

Научниците случајно развиле ензим што може да го јаде пластичниот отпад кој може да се искористи во борбата против еден од најлошите проблеми со загадувањето во светот, објави Си-ен-ен. Истражувачите од британскиот Универзитет во…

Тачи до Меркел: Приштина работи на спроведување на договорите со Белград

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, телефонски разговара со канцеларката на Германија, Ангела Меркел, за потребата од продолжување на дијалогот за нормализација на односите помеѓу Белград и Приштина. Како што беше соопштено, Тачи ја…

(Видео) Братот на обвинетиот Фејзи Азири во „Монтрум“: Да се објави разговорот со Невзат Бејта

По рочиштето за случајот „Монструм“, Бејди Ајдари побара јавно да се објават снимките од разговорите меѓу брат му Фејзи Азири и ексградоначалникот на Гостивар, Невзат Бејта. https://www.youtube.com/watch?v=0Ixg442grFc Тој додава дека…

Град Скопје првпат ќе додели стипендии за спортисти средношколци

Град Скопје воведува стипендирање на спортисти средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето на град Скопје. Јавниот повик за доделување стипендии е објавен денеска, а ќе трае 10 дена, заклучно со 26…

Ципрас: Грција ќе го заштити секој дел од својата земја

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, коментирајќи го скорешното зголемување на тензиите меѓу Турција и Грција, изјави дека неговата земја прифаќа соработка, но нема да избегне конфронтација доколку треба да ја заштити секоја педа од својот…

Народниот правобранител: Надлежните да преземат мерки и да обезбедат училишта без насилство

Народниот правобранител го осудува отсуството на навремена и соодветна реакција за превенирање на насилство меѓу учениците, и ги потсетува одговорните во училиштата, како и пошироко заедницата дека училиштето е воспитно образовна установа,…

Маж физички нападнал докторка во Кочани, не бил задоволен од третманот

Докторка била физички нападната во Медицинскиот центар во Кочани на интерното одделение. Нападот го извршил 54-годишен маж, кој влегол во канцеларијата и незадоволен од третманот на мајка му на одделението ја фатил докторката со рацете…

Нова супер опција од Телеком

Македонски Телеком на своите Smart и Magenta 1 корисници им нуди нова опција VIDEO со која неограничено ќе можaт да гледаат видео содржини од Youtube, Netflix, HBO GO и MaxTV GO на својот смартфон, без притоа да трошат од мобилниот…

Горка Диња – Карела (Момордика Карантиа)

Горка Диња е од семејството на Кукурбитакeае (Cucurbitaceae), билка која расте во тропски и суптропски подрачја на средна и јужна Америка, Африка и Азија. Се одгледува како храна и лек. Билката расте како лоза долги расцепани листови и…

Трамп го одложи воведувањето нови санкции против Русија

Американскиот претседател, Доналд Трамп, наредил одложување на новите економски санкции што требаше да бидат воведени врз Русија, а во неделата ги најави амбасадорката на САД во Обединетите нации, Ники Хејли. „Вашингтон пост“ пишува дека…

Франција ќе ѝ даде на Сирија хуманитарна помош од 50 милиони евра

Фрнација ќе издвои 50 милиони евра итна хуманитарна помош за Сирија, изјави претседателот Емануел Макрон по состанокот со група невладини организации во Париз. „Вечерва ги собрав невладините организации што работат на терен во Сирија.…

Нов ракетен напад во Сирија, Пентагон негира вмешаност

Државните медиуми во Сирија известија дека изминатата ноќ системите за противракетна одбрана на сириската војска собориле ракети кои го нарушиле сирискиот воздушен простор. Сириските противракетни системи одговорија на воздушни напади во…

Во Атина протести поради нападите во Сирија

Група приврзаници на грчката Комунистичка партија синоќа се обиделе да ја срушат статуата на поранешниот американски претседател Хари Труман во центарот на Атина за време на протестот поради воздушните напади на САД, Франција и на Велика…

Димитров: Нема да му вратам на Дачиќ за изјавата за името

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, престојува во Белград по повод одбележувањето на десетгодишнината од работата на Европскиот фонд за Балканот, но во рамките на посетата нема да оставри средба со својот српски…