Monthly Archives

мај 2018

Матурант прегази деветгодишно дете, почина на лице место – незапаметена трагедија во регионот

Голема трагедија ја потресе Хрватска, кога деветгодишно момче беше прегазено од матурант и почина на лице место. Директорката на училиштето ја потврдила веста и изразила сочувство до родителите на детето. Таткото на детето напиша:…

Метео предупредување: УХМР излезе со оваа информација за времето

Утре и во четврток ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни со обилен пороен дожд, електрични празнења и услови за изолирана појава на град.…

„Штом не нема нас“ одлично котира на Youtube топ листата

Новата песна „Штом не нема нас“ на Мустафа Мусти Изеировски се најде на високата 15 позиција во селекцијата „Најдоброто овој викенд од Македонија“ на Youtube со вкупно 40 видеа. Селекцијата видео сервисот на Гугл ја прави секоја недела,…

Страшна сообраќајка на булевар Борис Трајковски: Ова се деталите

На 21.05.2018 година во 22.10 часот на бул. „Борис Трајковски“ во Скопје, патничко возило „Киа“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Т.Р. (59) од Скопје, удрило во четиригодишно дете. Од ударот момчето се здобило со тешки телесни…

Вечерва страотен пожар среде Скопје – Ова се првичните детали

Вечерва во центарот на Скопје изби пожар во станбена зграда близу плоштадот Македонија и „Порта Македонија“ јави курир.мк. На терен се возила на против пожарната служба, а во моментов немаме информации за колкава штета станува збор.

Познат идентитетот на загинатите во страшната сообраќајка во Скопје

На 21.05.2018 година во периодот од 01.00 до 06.00 часот на локалниот пат пат с.Миладиновци-с.Кадино, патничко возило „Џип Гранд Чироки“ со скопски регистарски ознаки, управувано од З.Д.(72) од с.Долно Лисиче, излеглo надвор од коловозот и…

Невремето кое беснееше за 10 минути направи хаос: Градовите „побелеа” во регионот

Силно невреме ја зафати денеска Србија, а градот кој паѓаше направи штети на дел од патиштата. Најкритично е во Нови Варош каде во 15 часот и 30 минути имало страшна олуја. За десет минути местото побелело од градот кој паѓал. Се…

За недела дена „топи“ 8 см сало од стомакот – едноставна напивка која можете да ја подготвите…

Со три шолји од овој чај дневно значително ќе ослабнете, посебно на критичните точки од телото! Рецептот за слабеење од само три состојки предизвика глобално „лудило“, затоа што оние кои го пробале имаат само пофални зборови.…

Едноставен начин за отстранување забен камен: Направете паста во три чекори (Видео)

Ви претставуваме едноставен начин како да направите паста за заби со која ќе го отстраните забниот камен за миг. Најдобро од сè е што потребните состојки веќе ги имате во куќата... Потребни ви се: 1 лажичка сол, сода бикарбона, вода…

Ова е најопасниот нож на светот: Го користат само најдобрите специјалци (Видео)

Microtech MCT 1057 Jagdkommando е специјален нож кој се изработува во ограничени количини. Острицата му е закосена од три рабови и искована од 440А челик. Самата острица е долга 17.8 см, додека целиот нож со рачката е долг околу 34 см.…

Купиле стар тросед па се запрепастиле од она што го пронашле внатре: Задолжително погледнете добро…

Тројца студенти пронашле стан во кој ќе живеат за време на студирањето во Њујорк, а потоа почнале да бараат мебел за опремување. Купувале половен и евтин мебел, па така купиле еден тросед за само 20 долари. Не ни сонувале дека во…

Вистинска драма: Објавена снимка од слетувањето на авион без преден стоен трап (Видео)

Сауди Газете објави на Твитер видео снимка од слетувањето на авион без преден стоен трап на аеродром во Џеда. Ербас 330-200 на компанијата Сауди Арабиан Ерлајнс во кој се наоѓале 151 лице бил на лет од Медина кон Дака кога е пријавен…

Видео: Полицајци туркаа службен автомобил

Снимка од бањалучки полицајци како туркаат службено возило, кое не може да стартува, предизвика голем број коментари на социјалните мрежи. Авторот на снимката рекол дека во саботата вечерта забележал полицајци кои имаат проблем со…

Испијте го ова еден час пред спиење и ќе заспиете како бебе

Еве зошто треба да пиете банана и цимет еден час пред спиење! Добриот и мирен сон е многу важен за менталното здравје. Но, поради стресното секојдневие многумина имаат потешкотии во спиењето, поради што им е потребна помош, пишува…

Синоптичарите најавуваат невреме наредниве два дена, а од петок повторно промена на времето

Утре и во четврток ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни со обилен пороен дожд, електрични празнења и услови за изолирана појава на град.…

Светот „полуде“ по најјакиот природен лек: Го поправа памтењето, топи маснотии, ги подобрува видот и…

Еден од најмоќните природни лекови, не само што ќе ви го подобри помнењето за 80%, туку и ќе ви ги истопи масните наслаги со кои се борите со години. Клучната состојка е ренот кој е богат со витамин Ц, калиум, витамините Б1, Б2 и Б6,…

Змија каснала девојка додека спиела во шатор

Млада 24-годишна камперка од Хрватска нема по добро да го памти престојот во паркот Мусапстан кај Задар. Имено, саботата рано наутро, додека спиела во шатор, ја каснала змија. Веднаш се пробудила и ја видела змијата. Потоа во Општата…

Анѓушев: Приоритет на Владата е „Југохром“ да се рестартира, ќе направиме напори за заем за филтри

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со претставници на менаџментот и синдикалната организација на Југохром Алшар и со претставници на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство…

Детали за страшната несреќа во Скопје: Маж и жена мртви на лице место

Во периодот од 01.00 до 06.00 часот на локалниот пат пат селот Миладиновци-село Кадино, патничко возило „Џип Гранд Чироки“ со скопски регистарски ознаки, управувано од 72-годишниот З.Д. од селото Долно Лисиче, излеглo надвор од коловозот и…

Заев-Орјан: Зголемен интересот на израелските компании за инвестирање во Македонија

Пријателските односи меѓу двете земји се зацврстуваат преку безбедносната и економската соработка. Ваков е заклучокот од средбата што денеска ја остварија премиерот Зоран Заев и амбасадорот на Израел во Македонија, Дан Орјан, придружуван од…