Светот тагува: Почина младиот фудбалер – го удри гром среде натпревар

Младиот јужноафриканец Лујанда Нтшангасе (21) починал соопштија медиумите.

Неговата смрт доаѓа откако два месеци беше во животна опасност, кој на 1 март среде терен го удри гром за време на натпревар.

Клубот изрази големо жалење и во соопштението порача дека остана без еден од најталентираните фудбалери.

Марикбург Јунајтед остана без тројца играчи во само две години, бидејќи во сообраќајна несреќа загинаа Мондили Целе и Мондили Дламини.