Daily Archives

мај 9, 2018

Видео: Путин видел како обезбедувањето турка стар работник – неговата реакција сите ги крена…

Претседателот на Русија, Владимир Путин забележал како неговото обезбедување во еден момент турка ветеран кој одел паралелно со него на страна. Рускиот претседател тогаш се свртел и му пришол на работникот. На снимката се гледа како…

Ставил 4 парчиња домат на земја, а потоа го добил ова (Видео)

Откако ќе го погледнете овој трик, ќе посакате да го пробате и сами. Еве како да одгледувате органски домашни домати на едноставен начин. Процесот е многу едноставен. Од само еден домат, поточно 4 парчиња ќе добиете и до 60 млади корења.…

Да не бидете како „балон“: 6 намирници кои намалуваат надуеност

Надуеноста на стомакот може да биде проследена со болки. Доколку имате проблем со надуеност, овие шест намирници ефикасно ќе ги решат стомачните проблеми и непријатното чувство. Банани - калиумот во бананите го регулира задржувањето…

Ова е најдобриот начин да ги отстраните подочниците

Мака мачите со темни подочници? Употребете ја оваа намирница... Подочниците настануваат од повеќе причини. Тоа може да биде наследен фактор, нездрава храна, недоволно спиење, стрес, стареење, сува кожа... Што и да е во прашање, еве…

Макпетрол ја отвори новата бензинска станица во Гевгелија – Од сега и ново дизел гориво…

Макпетрол АД Скопје продолжува да инвестира во сопствени, нови капацитети и истовремено продолжува и понатаму со зацртаниот инвестициски циклус. При тоа, со постојана тимска работа на стручниот и професионален кадар, Макпетрол АД Скопје ги…

МЗШВ: Укинувањето на царинска давачка за увоз на замрзнато свинско месо ќе ја зголеми конкурентноста…

Владата на вчерашната седница ја усвои одлуката за времено укинување на увозната давачка – специфичната и царинската стапка по вредност за замрзнато свинско месо и други производи од свинско. „Оваа одлука е привремена и ќе важи до…

Опасната дрога стигна и кај нас се продава како освежувач за воздух, шест деца во Осиек завршија во…

Поради опасна дрога, шест деца во Осиек завршиле во болница. Станува збор за деца на возраст од 13 до 17 години, кои се хоспитализирани во болницата во Осиек поради пушење на т.н. освежувач на воздух, односно синтетичка улична дрога, со…

Адвокатот на Трамп добил половина милион долари од руска компанија

Адвокат на порноѕвездата Сторми Даниелс во вторникот изјавил дека личниот адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, Мајкл Коен, добил 500 илјади долари од страна на компанија поврзана со руски олигарх кој минатиот месец бил ставен…

(Видео) Зголемени средствата за реализација на 104 проекти за рамномерен регионален развој

Во буџетот за 2018 година за Програмата за рамномерен регионален развој детериниран е досега рекорден износ на средства, односно 57% поголем износ во однос на буџетот за 2017 година, рече заменик-претседателот на Владата задолжен за…

Средба на високи претставници од министерствата за финансии и централните банки на шест земји

Средба на високи претставници од министерствата за финансии и централните банки на шест земји од Југоисточна Европа се одржа во Народната банка на Република Македонија на годишниот состанок на Управниот одбор на Центарот за извонредност во…

Поповски до Шредер: Поддршката на слободно и професионално новинарство е одлика на демократско…

231 поврзани вести »Концептот за отворена влада, која ги поддржува принципите на транспарентност и отчетност, е со цел да им покаже на граѓаните како се трошат нивните пари и додаде дека Владата на Република Македонија поставува стандарди и…

Супер понуда од Вип за своите корисници – вакво нешто ретко се гледа на македонскиот пазар

Не постои ниту еден бизнисмен кој не би сакал да ги намали трошоците на работењето, а токму намерата на Вип e преку својата палета понуди да биде грижлив бизнис-артнер. Таква е и последната понуда на компанијата, Вип-бизнис, структуирана на…

За Франција, иранскиот нуклеарен договор не е готов и покрај повлекувањето на САД

Францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ледријан, вели дека иранскиот нуклеарен договор не е готов, и покрај одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да се повлече од него, пренесува Би-би-си. Договорот од 2015 година…

Заев за новиот советник: Стаменковски го запознав на протест на Шарената револуција

Господинот Стаменковски по образованието што го има во делот на социјалната политика има намера да излезе од судот, затоа е и ангажиран за советник. Верувам дека некогаш ќе работи на својата професија, тој не е одлучувачко лице тука, се…

САД сакаат да го сменат режимот во Иран како што го направија тоа во Ирак

Американското повлекување од нуклеарниот договор со Техеран во вторникот е првиот чекор од американскиот план за промена на режимот во Иран спроведен речиси идентично со ирачкото сценарио, вели експертот за Блискиот Исток, Сами Рамадани, за…

Заев: Бошкоски и Шаќири беа на различна страна од нишаните, сега работат за својата Македонија

Љубе Бошкоски и Џезаир Шаќири, познат како командант Хоџа, беа на различна страна на нишаните, а сега работат за својата Република Македонија, рече премиерот Зоран Заев во врска со ангажирањето на овие лица за негови советници за…

Марш на Бесмртниот полк: Путин со слика од својот татко, а Вучиќ од дедо си

По воената парада и поставувањето венци на споменикот на непознатиот херој, во Москва започна маршот на Бесмртниот полк. Илјадници луѓе излегоа на улиците на Москва. На овој марш, како и на воената парада и на полагањето венци, присутен…

Голема полициска акција во Скопје – полицајците спречија нешто што со години ги вознемируваше…

Полицијата синоќа на улиците „Џон Кенеди“, „Лазо Трповски“ и „2-ра Македонска бригада“ во Скопје, спречила диви трки на мотори, соопшти МВР. Во периодот од 22.30 часот до 01.00 часот утрово, од страна на Одделението за безбедност на…

Награди за најдобрите изданија на Саемот на книгата

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) по вторпат ги додели признанија за најдобрите изданија, автори и издавачи кои го одбележаа периодот меѓу двата саема на книга. Во рамките на 30. издание на Саемот на книгата беа врачени признанија…

Прилеп доби нов објект за згрижување 100 деца од предучилишна возраст

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовка, го посети новиот наменски адаптиран простор за детска градинка во ООУ „Рампо Левката“ подрачно училиште во општина Прилеп. МТСП во рамките на својот буџет обезбеди средства во износ…