Daily Archives

мај 14, 2018

Нов спот на Здраво Чолиќ – „TEBE ČUVAM ZA KRAJ”

Новиот спот за песната „TEBE ČUVAM ZA KRAJ ” на Здравко Чолиќ, која веќе е радиски хит во регионот, можете да го погледнете на YouTube каналот на Здравко Чолиќ. Спотот е сниман во Лисабон, еден од најубавите поморски градови во Европа.…

Ѓорчев: Високите цени на дизел-горивото се одразуваат на секое семејство

Сведоци сме дека недела по недела, месец по месец, откако дојде Владата на Зоран Заев и Драган Тевдовски, цената на дизелот оди нагоре. Од 46 денари, сега цената ќе биде 63. Граѓаните на Република Македонија плаќаат енормно високи цени…

Почна состанокот на Советот за безбедност на ОН за Косово

Советот за безбедност на Обединетите нации почна со расправа за новиот тримесечен извештај на генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, за работата на Привремената административна мисија на Обединетите нации на Косово…

Борисов и Заев заедно ќе положат цвеќе на гробот на свети Кирил

Премиерот Зоран Заев со делегација на владини претставници како и претставници од Македонската православна црква и Римокатоличката црква во Македонија, на 24 и 25 април ќе престојува во официјална посета на Република Италија и Светата…

Во Албанија се намалува бројот на родените во споредба со починатите лица

Според демографските показатели, во Албанија забалежан е еден историски негативен рекорд за земјата бидејќи бројот на умрените е повисок од новородените. Државниот Институтот за статистика на Албанија – ИНСТАТ соопшти дека во првите три…

(Видео) Груевски: И Општина Новаци набавила возило со фирма што не е генерален застапник

Експремиерот Никола Груевски на една од паузите на денешното судење за предметот „Тенк“ повтори дека судскиот процес за него бил политичка хајка. „Целата држава знае дека станува збор за хајка“, рече Груевски и повтори дека е убеден дека…

Хрватската министерка за економија поднесе оставка по скандалот со пораки на е-пошта

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, денеска ја прифати оставката на вицепремиерката и министерка за економија, Мартина Далиќ. „По разговорите, Мартина Далиќ и јас одлучивме дека таа денеска треба да поднесе оставка на својата должност,…

Ердоган и Тереза Меј ќе разговараат за Кипар

Кипар ќе биде меѓу темите на кои ќе разговараат британската премиерка, Тереза Меј, и турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, за време на средбата во Лондон. „Со британската премиерка ќе разговараме за развојот на нашите билатерални…

Заев: Преземени се конкретни чекори за депонијата во Русино

Преземени се конкретни чекори за решавање на проблемите со депонијата во Русино, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев. Тој денеска оствари средба со претставници од општините и жители од Полошкиот Регион и претставници од Центарот за…

Димитров на средби во Холандија: Потребен ни е процесот на пристапување во ЕУ

На првиот ден од работната посета на Кралството Холандија, министерот за надвоешни работи, Никола Димитров, оствари средба со генералниот директор на Организацијата за забрана на хемиско оружје, Ахмет Узумџу. Министерот Димитров на…

Мислела дека купила куче, но по две години сфатила дека направила голема грешка

Жена од Кина била шокирана кога дознала дека кучето што го вдомила пред две години е всушност црна мечка. Таа го купила животното сметајќи дека станува збор за тибетски мастиф, но кога дознала дека чува мечка одлучила да ја однесе во…

Мицкоски на ручек со коалиционите партнери, бараат лидерска средба и детали за разговорите за името

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен ручек со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата за Подобра Македонија, соопшти партискиот Центар за комуникации. На средбата станало…

Делови од Аеродром, Карпош и Чаир утре без струја

Делови од општините Аеродром, Карпош и Чаир утре ќе останат без електрична енергија поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа. Без струја утре од 8:30 до 14:30 часот ќе бидат корисниците од дел од булевар Србија и дел од…

Дел од Центар утре ќе остане без вода

Утре од 10 часот до завршувањето на интервенцијата прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на улицата Никола Тримпаре и објектите на потегот помеѓу улиците Аминта Трети и Рајко Жинзифов, во општина Центар. Од „ЈП Водовод и…

Се ближи голем христијански празник- не се прави ништо пред да го изедете ова рано наутро

Македонската православна црква и нејзините верници во четврток го одбележуваат Спасовден. Спасовден е еден од десетте празници посветени на Господ Исус Христос кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Света Тројца (Духовден)…

Вечерва Важно известување од МВР

Вечерва од Министерството за внатрешни работи излегоа со важна информација: Новите полицајци ќе бидат ангажирани од 1 јуни, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Почитувани кандидати за полицајци од генерацијата 2017/18 година,…

Белата куќа тврди дека Хамас е одговорна за немирите во Газа

СВЕТБелата куќа тврди дека Хамас е одговорна за немирите во ГазаОбјавено пред 38 минути - 14 мај, 2018Од Mak Fax Исламистичката група Хамас е виновна што демонстрациите за Амбасадата на САД екскалираа во немири, изјавија од Белата куќа.…

Израел мора да го почитува правото на мирни протести, порача Могерини

Високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини, го повика Израел да го почитува принципот на пропорционалност во користењето сила. „Израел мора да го почитува правото на мирни протести и треба максимално да се воздржи за…

Првата дама заврши во операциона сала

Првата дама на САД, Меланија Трамп се наоѓа во болница, каде и била направена операција на бубрезите, соопшти „АФП“. „Првата дама имаше успешна операција“, изјави директорот за комуникации во Белата куќа, Стефани Гришам. Меланија ќе…

Анализа: 112 од вкупно 120 пратеници користат Фејсбук, а Твитер имаат 31 народен избраник

112 од вкупно 120 пратеници во Собранието на Република Македонија користат Фејсбук, покажа најновата анализа спроведена во периодот 07-11.05.2017 година. Бројот е зголемен за двајца пратеници во однос на 2017 година кога на овој социјален…