Daily Archives

мај 15, 2018

Вечерва неочекуван потег на ВМРО ДПМНЕ: Лидерот побара нешто што до пред една година не можеше да се…

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ одржа седница на Централниот Комитет, по крајот на седницата претседателот на опозициската партија, Христијан Мицкоски одговараше на новинарски прашања. Тој беше прашан околу поканата која ја доби премиерот Заев за тет…

Проблематично слетување на скопскиот аеродром: Едно лице тешко повредено

Во текот на вчерашниот ден од Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ во Скопје било пријавено дека кај нив повреден бил донесен 28-годишник од Скопје вработен во авиокомпанија како стјуард. Како што информираат од МВР, било…

Нов закон: Ако сакате да гледате порно ќе мора да го скенирате пасошот

Новиот закон во Велика Британија налага граѓаните да ги скенираат пасошите и личната карта,  а дури потоа ќе смеат да гледаат порно видеа. Британија на ваков чекор се решила за да ги заштити малолетниците од порнографски содржини.…

Меј: Потребна е независна истрага за насилството во Газа

Британската премиерка Тереза Mеј изјави дека насилството во Газа е „трагично и загрижувачко“ и дека е потребна независна истрага откако израелските сили пукаа на демонстрантите и убија десетици Палестинци. „Мораме да ги утврдиме фактите…

Ќе се бара јавен увид во службените трошоци и на судовите, пратениците и претседателот

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски во Владата одржа втор состанок со функционери и именувани раководни лица, на кој се разговараше за исполнување на заложбите за поголема…

Британската премиерка, Тереза Меј, на 17 мај во Скопје

Британската премиерка, Тереза Меј, на 17 мај ќе допатува во земјава, веднаш по средбата Заев-Ципрас што ќе се одржи во Софија. Таа ќе очекува да оствари средби со државно-политичкиот врв на Македонија. Ова е прва посета на толку висок…

Вучиќ: Опседнат сум со Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервју за „Фајненшал тајмс” вели дека е опседнат со Косово и дека без решение на тој проблем сè што е остварено до сега нема да биде одржливо. „Опседнат сум со Косово. Ако не го решиме тој…

Разбиена група фалсификатори, за 20 000 долари печателе пасоши и визи за САД

Албанската полиција во соработка со полиции од неколку земји разби голема група фалсификатори на пасоши и визи за САД. Во акцијата се уапсени 41 лице – најголемиот број од фалсификаторите се од Тирана и други градови во Албанија. Албанската…

Неготинец зел пари од кавадарчанец со лажно ветување дека ќе му најде работа во странство

Педесет и четиригодишник од Кавадарци во текот на вчерашниот ден во полиција пријавил дека бил измамен од лице од Неготино. Како што информираат од МВР, пријавителот по даден оглас за вработување на интернет стапил во контакт со…

Австралиски турист нападнат од куче скитник на плоштадот Македонија

Шеесет и тригодишен Австралиец вчера во полиција пријавил дека околу 11.30 часот бил нападнат од куче скитник на плоштадот Македонија во Скопје. Според неговата пријава, кучето го каснало во пределот на левата нога. На австралискиот…

Судијката за која Груевски тврдеше дека ќе го ослободи Заев, нема да му суди на премиерот

Судијката Добрила Кацарска за која експремиерот Никола Груевски тврдеше дека ќе го ослободи премиерот Зоран Заев, повеќе не е член на судискиот совет. Ова следува откако Обвинителството го преквалификува делото за Заев. Сега, поради…

Два случаја на вирусот коксаки во градинката „Пролет“ во Козле

Надлежните медицински служби преку родителите ја известиле детската градинка „Пролет“ во oпштина Карпош, која се наоѓа во населбата Козле, дека две деца што престојуваат во нивната установа се заболени со вирусот коксаки. Управата на…

Кривични за двајца тетовци што тргувале со марихуана и кокаин

Тетовската полиција поднела кривична пријава против тетовците Н.Б. (55) и Ф.Н. (52) поради сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Како што…

Честитка од претседателот Иванов по повод почетокот на рамазанските пости

Претседателот Ѓорге Иванов по повод почетокот на рамазанските пости упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во земјата, реис-ул-улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, до членовите на Ријасетот и до сите припадници на…

Албанската опозиција бара оставка од министерот Џафај

Албанската опозиција побара оставка од актуелниот министер за внатрешни работи, Фармир Џафај, поради тоа што не презел активности за екстрадиција на брат му Агрон Џафај, осуден на 7 години затвор во Италија поради шверц со дрога. Лидерот…

Подготвителен состанок за самитот во Лондон во рамки на Берлинскиот процес

https://www.youtube.com/watch?v=FWg1GsLssjo Оваа година, регионот на Западен Балкан има неповторлива шанса во однос на својата европска перспектива, а Берлинскиот процес има голем удел во реализирање на таа перспектива, рече министерот…

Заев: Ќе најдам време да се видам со Мицкоски

Премиерот Зоран Заев рече дека ќе најде време да се сретне со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече дека вчера контактирал со него доцна во ноќта и дека е можно уште денеска да се сретнат. Заев рече дека вчера…

Фрчат кривични од МВР

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Б.Х. (53) за поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Во период од декември…

Заев: Сè уште немаме договор со Грција

Сакам договор за спорот за името поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот што досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ-самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем…

СДСМ: Нашата Влада за 11 месеци направи повеќе отколку ВМРО-ДПМНЕ за 11 години

ВМРО-ДПМНЕ, партијата што остави пустош во секое поле, е најмалку повикана да зборува за состојбата во државата, реагираат денеска преку соопштение од владејачкиот СДСМ. Оттаму инстакнуваат дека Владата предводена од СДСМ иако наследила,…