Сообраќајот на места по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива на места по влажни коловози. Поради зголемени врнежи од дожд, се препорачува исклучителна внимателност во клисурите и засеците, соопшти Авто-мото сојузот во редовниот извештај за состојбата на патиштата.

АМСМ препорачува внимателно возење, приспособена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани-Македонска Каменица-Делчево, Виница-Берово, Гостивар-Стража, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Катланово-Велес, Крушево-Демир Хисар и Ресен-Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.