Daily Archives

мај 17, 2018

МНР вечерва упати реакција до Европската Унија – причината е ова

МНР испрати и официјална реакција надлежните служби во Унијата заради погрешното именување на нашиот јазик на веб страната на Унијата. „Би сакале да ве информираме дека Министерството за надворешни работи, преку Постојаната Мисија на…

Заев – Меј: Опцијата за името која би можела да биде прифатлива, е комплетно решение

Тереза Меј, првата премиерка од Обединетото Кралство што доаѓа во Македонија по скоро 2 децении, рече дека Македонија е интегрален дел од Европа и вети подршка за македонските евроинтеграции. Меј која со сите почести беше пречекана во…

Вечерва соопштена одлична вест: Милиони евра легнаа на сметки на овие македонски граѓани

Денеска започна исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2017. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска исплати субвенции за 20.880 тутунари во вкупна вредност од 22 милиона евра, односно околу…

(Видео) Неждет Мустафа: Со влегувањето во Владата, Амди Бајрам доби политичка аболиција

Лидерот на Обединетата партија за еманципација на Ромите (ОПЕР), Неждет Мустафа, денеска на прес-конференција во општина Шуто Оризари го изрази незадоволството по одлуката Амди Бајрам со неговата партија Сојузот на Ромите од Македонија…

Каталонија доби нов лидер кој е решен да постигне независност на регионот

Каталонскиот сепаратист Ким Тора положи свечена заклетва како нов водач на нескротливиот шпански регион. Неговите барања за независна Каталонија дополнително ќе го продолжат конфликтот со шпанската национална влада. Тора официјално ја…

ЕУ не гарантира дека брегзит нема да наштети на финансиските договори

Не постои гаранција дека брегзит нема да ги раскине милионските договори, но, сепак, компаниите се должни да преземат мерки, изјави денес потпретседателот на Европската комисија. Европските лидери го прашаа Валдис Домбровскис дали тој…

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, приреди прием во чест на премиерката на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј. Во своето обраќање претседателот Џафери рече дека Македонија е посветена на враќање…

„Бритиш американ тобако“ и Царинската управа потпишаа меморандум за спречување нелегалната трговија…

„ TДР Скопје“ ДООЕЛ – Скопје, како член на групацијата „Бритиш американ тобако“ (British American Tobacco), и Царинската иправа на Република Македонија потпишаа меморандум за соработка со цел спречување на шверцувањето и нелегалната…

Ципрас: Има прогрес во разговорите, но не и решение

Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ) направија прогрес во разговорите за името, но сè уште не се во позиција да зборуваат за договор, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со премиерот Зоран Заев во…

Метеоролозите излегоа со најнова прогноза: Невреме во Македонија

Времето денеска до крајот на денот ќе биде малку до умерено облачно со слаб до умерен ветер од југозападен правец, соопшти УХРМ. Времето утре претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, попладне облачноста ќе се зголемува. Кон…

Утре без вода ќе останат делови од Карпош и од Аеродром

Делови од општините Карпош и Аеродром утре, 18 мај, ќе останат без вода, информира Регионалниот центар за управување со кризи – Скопје. – Од ЈП „Водовод и канализација“ на Град Скопје е добиено известување дека заради дефект на водоводен…

Во Скопје се отвори „Копче“, проект на Црвен крст на Град Скопје

Во Скопје денеска се отвори „Копче“, новата приказна во градот и местото каде што отсега секој ќе може да придонесе во создавањето хумано и солидарно општество. „Копче“ означува колективна свест, искрени намери и заедничка цел. „Копче“ е…

(Видео) Нетанјаху заигра со победничката на Евровизија

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, не издржа да не заигра со победничката на Евровозија, Нета Барзилаи. На пречекот на победничката во земјата, таа го заигра познатиот chicken dance, а Нетанјаху ѝ се придружи.…

Нова ерупција на вулканот во Хаваи

Вулканот Килауеа на Хаваите повторно еруптираше, а исфрлениот пепел достигнал висина од 9 километри. До експлозијата доаѓа по две недели вулканска активност и отворањето на 10 помали кратери кои исфрлале лава. Уништени се најмалку 26…

Мицковски со нов потег – еве што побара од премиерот Зоран Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објави на „Фејсбук“ дека е подготвен в среда во 20 часот на МРТ да се појави на ТВ-дуел со премиерот Зоран Заев. „Подготвен сум во текот на наредната недела, в среда, во 20 часот на јавниот…

(Видео) Меј: Важно е да се спречи руското влијание на Балканот

Важно е да се спречи влијанието на Русија како во Европа така и во земјите од Западен Балкан, порача британската премиерка Тереза Меј на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев. https://www.youtube.com/watch?v=ZSClw_gKMTY…

Мицкоски на средбата со Меј: Во Македонија се живее сè полошо

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средба со британската премиерка Тереза Меј во Скопје разговараа за актуелната политичка и општествена ситуација во државава, можностите за соработка и стратешките приоритети на државата.…

Меркел: Добро развиен Западен Балкан ја гарантира безбедноста за сите нас

Сигурен Западен Балкан, кој е економски развиен, гарантира мир и безбедност за сите нас, изјави германската канцеларката Ангела Меркел во Софија, пренесе бугарскта агенција „Фокус“. Таа истакна дека бугарскиот премиер, Бојко Борисов,…

Макрон: Да не брзаме со проширувањето додека не бидат воспоставени неопходните реформи

Франција го поддржува движењето на балканските земји во Европската Унија под услов сите да ги спроведат неопходните реформи. Ова го изјави францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето на состанокот на Европската Унија и…

(Видео) Заев: Ако не се реши името, тоа нема да значи дестабилизација

Ако не се реши спорот за името со Грција тоа нема да значи дестабилизација на државата, порача премиерот Зоран Заев од Скопје по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас што се одржа попладнево во Софија.…