Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Мека и мирисна: Погача со спанаќ и сирење која се топи во уста (Видео)

Мека како душа, се топи во уста. Убаво изгледа, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

1 кг брашно – 40 гр свеж квасец – 200 мл млака вода – 300 мл јогурт – 100 мл масло – 1 цело јајце + 2 жолчки – 2 лажички сол – 2 лажички шеќер – 300 гр ситно сирење – 200 гр спанаќ – 1 јајце за премачкување – 20 гр маргарин за премачкување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: