Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Природен лек од лук и пченица: Го чисти црниот дроб, крвните садови, ги зајакнува имуниот систем и мозочните функции

Природен лек кој се подготвува многу едноставно…

Состојки: 5 лимони, 12 главици лук, 400 гр пченица, 400 гр ореви, 1 кг мед

Начин на подготовка: Ставете пченица во сад и полијте ја со вода. Оставете да стои преку ноќ и исцедете ја водата после 10 до 12 часа. Потоа оставете да отстои 24 часа.

Потоа, сомелете ореви и пченица заедно. Исчистете лук, сомелете 5 неизлупени лимони и додајте ги во смесата, па додајте мед и консумирајте ја смесата со дрвена лажица поради одржување на лековитото својство на медот. Земајте по неколку лажици дневно.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Во тренд…