Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Ја јадете секој ден, а не сте ни свесни што му прави на вашиот организам

Зелката зазема водечко место на листата најздрави намирници.

Содржината на витамин Ц и сулфур во зелката ги отстранува отровите кои се главни причинители за кожни болести и реуматизам.

Со своите лековити својства, посебно антиоксидансите, зелката ја зголемува отпорноста против рак.

Сировата зелка помага и кај слабокрвност, несоница, депресија и анксиозност, додека варената зелка е одлично средство за детоксикација, помага при нервна напнатост, тегобии и слаба концентрација.

Делување врз здравјето: – го намалува ризикот од рак – го намалува ризикот од мозочен удар – го намалува ризикот од катаракта – го подобрува варењето – добар сојузник во диетите за слабеење – облогите од зелка помагаат кај изгореници, акни, осипи…