Monthly Archives

јуни 2018

Заев објави нешто за Груевски што ги “запали” социјалните мрежи

Премиерот Зоран Заев вечерва во гостувањето на Канал 5 откри дека во прислушуваните разговори поранешниот премиер Никола Груевски прифатил Горна и Северна Македонија за севкупна употреба. -Кога судот би ги објавил разговорите за името,…

Ципрас е првиот премиер кој влезе во Репулика Северна Македонија и изеде македонска салата

-Кога разговаравме да одиме на грчка страна да го потпишеме договорот, јас велев зошто не на наша страна. Идејата за потпишувањето на договорот беше на двете страни. Се јави дилема зошто не на наша страна. Во самиот разговор кога ги…

Вечерва се огласи Никола Груевски откако премиерот Заев откри нешто што ги запали социјалните мрежи

Eкс премиерот, Никола Груевски за вечерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека владата на ВМРО-ДПМНЕ во 2012 година прифатила Горна Македонија ерга омнес, Груевски објави реакција на својот Фејсбук профил. „Најдобар демант за она што…

Вечерва: Избегнувајте го центар и улицата пред Собрание, врие од полициски сили

Избегнувајте го центарот и улицата пред Собрание бидејќи и вечерва граѓани се собираат да искажат револт поради договорот со Грција за името. Силно полициско присуство има и вечерва. Ова е шести ден како се протестира. Во…

Заев со неочекуван потег на Канал 5: Еве што најави доколку Иванов и натаму продолжи да се однесува…

Премиерот Зоран Заев гостуваше во емисијата “Само вистина” на Канал 5. На прашањето на водителката дали Заев планира да го зголеми парламентарното мнозинство, премиерот најави дека мнозинството ќе биде зголемено за да дојде до смена на…

Дали знаете за што навистина служи фиоката на дното на шпоретот?

Веројатно и вие припаѓате во групата луѓе која во фиоката под рерната чуваат фолија, капачиња, калапи... Без разлика за што ја користите, веројатно не ја користите за она што е наменета. Таа фиока всушност служи за одржување на…

Кога ја видела својата нова куќа, воопшто не и се допаднала! А потоа ѕидовите почнале да се…

Жена имала имот покрај езеро, но сакала да ја реновира куќата, која била стара. И било потребно целосно реновирање. Идејата и била да направи спокојно, мирно место, каде ќе може да ги доведе своите пријатели заедно да уживаат. Кога на…

Кој ќе оди со велосипед на работа, ќе добива пари за секој километар

Холандското министерство за инфраструктура предложи парична надохнада за велосипедистите кои на работа патуваат на две тркала. „Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои на…

Најдобриот трик за раст на косата, еве што треба да направите

За раст на косата постои еден трик, кој според многумина, дава добри резултати. Се работи за користење на маслиново масло. За раст на коса испробајте екстра девствено маслиново масло и тоа на следниов начин: Лесно загрејте одредена…

Сварила банана со црни точки, додала мед и направила моќен домашен лек

Постои еден домашен лек кој во себе содржи мноштво природни и лековити материи кои делуваат смирувачки на воспалено грло или бели дробови, но и во краток период помага во лекување бронхитис и кашлица. Благодарение на моќните својства на…

Снимка од страшна несреќа: Возачка настрадала поради туѓо невнимание

Жена од Торонто умрела после судир во петокот вечерта кога со мотоцикл се забила во автомобил кој без сигнализација свртил во нејзината лента. Камера на автомобил ја снимила оваа трагедија која се случила на автопатот 403 во Онтарио.…

Маж загинал додека се обидувал да сними „совршена фотографија“ (Видео)

Триесет и петгодишен маж загина после пад од 50 метри висока карпа, додека се обидувал да сними совршена фотографија. На видео-снимката која ги обиколи социјалните мрежи, Индиецот Рамјан Усман се спушта од карпа на познатиот Гокак…

Финците се најсреќен народ на светот, а еве каде се наоѓа Македонија на листата

Најсреќен народ на светот се Финците, додека Македонија се наоѓа на 89 место од 156 анализирани земји. Финска како држава е најсреќна земја на планетата бидејќи длабоко се почитуваат човечките права: рамноправност на половите, заштита на…

Наредниве денови сончево и топло, а еве од кога следи значително посвежо време

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне, претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната температура ќе се…

Поранешна ескорт дама тврди: Спиев со милион мажи, ми купуваа и автомобили

Триесет и двегодишната Кат Ли од Манчестер тврди дека во животот спиела со милион мажи за пари. Со ескорт почнала да се занимава на 18 години, откако снимила голи фотки со својата сестра близначка. „Имав повеќе од милион клиенти. Почнав…

Димитров: Сите ја сакаме татковината и сакаме да го зачуваме идентитетот

Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името e пред Комисијата за европски прашања, каде што расправата се одвива без присуство на опозицијата. Во своето излагање министерот за надворешни работи, Никола…

Сашо Мијалков со неочекуван потег: Еве што побара од судот

Судот да ја запре кривичната постапка против Сашо Мијалков, побара денеска неговиот адвикат повикувајќи се на аболицијата што ја донесе претседателот Ѓорге Иванов. „Предлагам судот да донесе решение за запирање на постапката кон…

Заев: Со договорот го затвораме последното прашање на патот на Македонија кон ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска остварил средба со делегација на Парламентарното Собрание на Советот на Европа за постмониторинг дијалог со Македонија, предводена од ко-известителите Лиза Кристоферсен и Валериу Гилечи. Како…

Доаѓаат новите патарини: Вака ќе се наплаќа патарина, познато е колку ќе чини

До крајот на месецов се очекува да заврши инсталирањето на електронскиот систем за наплата на патарините, најави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов. Со тоа ќе се обезбеди современ и ефикасен начин…

Пресврт во демонстрациите во Скопје: Демонстрантите се упатија кон седиштето на ВМРО ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието на РМ, стигнаа пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. https://www.youtube.com/watch?v=e9OP-lZMKnw Таму…