Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јуни 5, 2018

Вечерва се огласи Али Ахмети: Ова е неговата порака

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, денеска преку објава на својот официјален фејсбук профил упати честитка по повод 16-годишнината од основањето на оваа политичка партија. Во објавата, Ахмети вели дека…

Катар бара целосно членство во НАТО

Катар се надева дека набргу ќе добие целосно членство во НАТО, изјави денес министерот за одбрана. „Без сомневање, направивме подобрувања“, изјави Калид ал-Атија во интервјуто за „Алталаја“, официјалнниот магазин на Министерството за…

Нетанјаху: Нема да дозволиме Иран да создаде нуклеарни бомби

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторникот изјавил дека Израел не е изненаден од најавите на Иран за да го зголеми капацитетот за збогатувањето на ураниум и повторил дека неговата земја ќе настојува да го запре Техеран во намерата…

Најмалку 15 лица уапсени за тероризам во Турција

Најмалку 16 лица беа уапсени поради сомнение дека се членки на терористичката организација на Фетула Ѓулен (ФЕТО), групата која стои зад неуспешниот пуч во 2016 година. Според извори блиски до судството во Турција, јавен обвинител издал…

ВМРО-ДПМНЕ: Во здравството се компликуваат услугите за пациентите, а се обезбедува профит…

СДСМ е болест за македонското здравство. Секогаш кога СДСМ е на власт приоритет се интересите на нивните тајкуни, а не здравјето на граѓаните, стои во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во однос на прес-конференцијата на министерот за…

Германските цркви добиваат рекордни износи од државата, но бројот на верници се намалува

Германските христијански цркви во текот на минатата година, независно од приходите од црковните даноци, добиле државни средства во износ од 538 милиони евра, што е историски рекорд и покрај драстичниот пад на бројот на верници, пишува…

Трамп објави дека започнала изградбата на ѕидот долж мексиканската граница

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на својот Твитер профил објави дека започнала изградбата на ѕидот чија цел е да ги спречи нелегалните влегувања на Мексиканци на територијата на САД. Трамп со твит одговори на обвинувањата во…

Крокодил убил свештеник за време на церемонија за групно крштевање

Крокодил нападнал и убил протестантски свештеник додека тој вршел крштевање во близина на езеро во јужниот дел на Етиопија, објавија светските медиуми. Нападот се случил во неделата наутро, додека свештеникот Дошо Ешет спроведувал…

Започнува со реализација проектот за еднодневни операции, без болнички престој на…

Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата 71 седница на која го разгледа и прифати Акцискиот план за Проектот „Зајакнување на дневните болници“ и го задолжи Министерството за здравство на секои 6 месеци до Владата да…

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту една лага за Мицкоски нема да ја сокрие вистината дека картелот на власт…

СДСМ и Заев од институцијата Влада на Република Македонија прават свој партиски штаб и вршат свесна манипулација, реагираат денеска во соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во однос на обвинувањата за примањата на актуелниот партиски лидер,…

Вечерва соопштена супер вест од Владата на Зоран Заев: Еве за што се работи

На 71 владина седница потврдени се уште две странски инвестици од вкупно 13 кои беа најавени за годинава. Станува збор за компниите „Балканлар пластик“ и „Зенит“. Како што соопшти Владината прес-служба, министрите во Владата на денешната…

Филмскиот продуцент Вајнстин се изјасни како невин по обвиненијата за сексуална…

Холивудскиот продуцент, Харви Вајнстин, се изјасни за невин по обвиненијата за сексуален напад, во текот на сослушувањетo пред судија во Њујорк. Вајнстин, кој се брани од слобода со кауција од 1 милион долари, минал покрај толпа новинари…

Трамп и Ким на 12 јуни ќе се сретнат на островот Сентоса

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, ќе се состанат на 12 јуни во хотелот „Чапел“ на островот Сентоса во Сингапур. „Им благодариме на нашите извонредни домаќини во Сингапур за нивното…

Од заменик-министер, Чакаровски преименуван во национален координатор за здравство

Владата на денешната редовна седница го именуваше гинекологот Гоце Чакаровски за национален координатор за здравство. Со ова Чакаровски доби нова функција откако претходно беше тргнат од позицијата заменик-министер за здравство во рамки…

Иран сака да нѐ уништи, тврди израелскиот премиер Нетанјаху

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, ја осуди најавата на Иран за планот за зголемување на капацитетите за збогатување на ураниум, тврдејќи дека Техеран сака да биде сопственик на нуклеарно оружје за уништување на Израел. „Ајатолахот…

Синоптичарите излегоа со најнова прогноза: Следува драматичен пресврт со времето

Утре во текот на денот на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во четврток, како и во петок преку денот ќе има изолирана појава на нестабилност, претежно во планинските подрачја. Во петок кон крајот на денот и во…

Двајца уапсени на скопскиот аеродром

Во 17.20 часот на Граничен премин Аеродром Скопје, поради постоење основи на сомнение сомнение за „фалсификување на исправа“, бил приведен 24-годишниот С.А. од Италија. Со него бил извршен разговор по што бил предаден во Прифатниот…

Американската полиција трага по човек кој со секира го убил својот поранешен шеф

Полицијата во американскиот град Нешвил, Тенеси, трага по маж осомничен дека го убил својот шеф со секира. Како што тврдат од полицијата, триесет и шестгодишниот Доменик Мичели утринава го убил неговиот поранешен шеф кој го отпуштил од…

Заев: На жените ителектуалки ќе им дадеме можност за професионален развој и во периодот…

Премиерот, Зоран Заев, денеска се обрати на втората меѓународна конференција „Жени во енергетиката“ при што истакна дека неговата Влада силно го поддржува вклучувањето на жените во оваа гранка. „Правиме и ќе направиме сè што е потребно,…

Вечерва Зоран Заев го објави ова видео на својот фејсбук: Ваква поддршка досега не е…

Македонија е на вистинскиот пат, а темелните реформи се признаени и препознаени од цела Европа и од сите земји членки на ЕУ, заради што Европската Комисија предложи кристално чиста, безусловна препорака за почеток на преговорите за…