Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Видео: Ново силно невреме во регионот – 20.000 молњи удрија за краток период

На крајбрежјето на Истра паѓаше силен дожд, а Истраме наведува дека во бранот врнежи кој веќе пристигнал о истарското крајбрежје веќе се забележани 20.000 молњи односно дека има навистина многу грмотевици.

Освен бранот дождови во Истра дува и силен југозападен ветер со удари до 62 километри на час.

На една од сателитските фотографии кои се објавени се гледа дека Истра целосно е покриена со темни облаци.