Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јуни 11, 2018

Заиграле оро на протестот против поскапените горива (Видео)

Бројни возачи незадоволни од зголемувањето на цените на горивата одлучиле денес да ги блокираат сообраќајниците ширум Босна и Херцеговина. Возачите протестирале во Сараево, Тузла, Зеница, Бања Лука и во други места. Меѓутоа, група…

Жедна верверица испила речиси цело шише вода од турист (Видео)

Пеколните жештини во американскиот национален парк Гранд Кањон во Аризона натерале една верверица да се спријатели со луѓето, барем на кратко. Оваа верверица била толку жедна што се спријателила со туристите, кои со неа споделиле шише…

Само за најхрабрите: Дали е ова најопасниот мост на светот? (Видео)

Лоциран во Сибир, Витим речниот мост е еден од најспектакуларните мостови на светот – не поради својата убавина, туку поради опасноста за оние кои го преминуваат. Станува збор за стар железнички мост кој служел како премин на реката…

Да постоеше Југославија денес би изгледала вака (Видео)

Кон крајот на оваа година ќе се навршат точно 100 години од формирањето на Кралството СХС, односно почетокот на Југославија. Џозеф Писнети направил интересна анализа на Јутјуб за тоа како би изгледала обединета и обновена Југославија.…

До среда температурите ќе растат, а од четврток промена на времето

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб ветер од северозападен правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната температура…

Пловеле по мирното море, а она што допливало до нив ќе ве зачуди (Видео)

Неверојатно е колку опушта оваа снимка од преубавото море и рибата која допливала до бродот за да се мази со луѓето. Но, тука ништо не би било чудно ако таа риба не била кит-убиец, позната како орка, која ќе ја запознаете во едно сосема…

Само ретки среќници ја имаат оваа линија на дланката – дали сте меѓу нив

Дланките на сите луѓе се разликуваат и се многу специфични. На нив се наоѓаат разни линии, но има една посебна која се појавува кај многу мал број луѓе и таа има специфично значење. Погледнете ги своите дланки и проверете дали ја имате…

Исплашено срнче останало на патот, а потоа дошла мајката! (Видео)

Џеси Ларсон се возела на патот Бејби дол во Вашингтон кога наишла на срнче кое лежело на патот. Од шумата брзо излегла и мајката на „Бамби“ и му помогнала да стане, како да му зборува: „Ајсде, станувај, одиме!“ Малото срнче ја…

Ставила сода бикарбона на душекот – 30 минути подоцна се случува нешто чудесно…

Душекот е место на кое поминувате многу време. Чистењето на душекот е навистина скапо и незгодно. Сепак, морате да го чистите душекот бидејќи најважно е здравјето и тука не смеете да штедите. Но, дали постои евтин и едноставен начин да…

Османи: Преминот меѓу Македонија и Косово има големо значење за севкупната трговска и…

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска присуствуваше на церемонијата на поставување на камен темелник за изградба на заедничкиот премин меѓу Република Македонија и…

Рафали од Белата куќа: „Во пеколот има специјално место за Трудо“

Главниот економски советник на Трамп, Лари Кадлоу, го обвини канадскиот премиер Џастин Трудо дека им забил нож во грбот со својата изјава дека Канада нема да дозволи да биде малтретирана од американските такси и дека тој е причината што…

(Видео)„И да гори, не влегувам пак во Собранието“, вели обвинетиот кој призна вина за…

Oбвинетиот Стојан Павлевски, кој призна вина за насилствата од крвавиот четврток, вели дека се кае за делото и дека нема да го повтори. Тој во изјава за медиумите рече дека никој не му наложил да влезе во Собранието на 27 април. Очекува…

Заев и Ципрас разговара 60 минути – Предмалку Владата ги објави овие информации

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше 60 минутен телефонски разговор со претседателот на Владата на Република Грција Алексис Ципрас. Разговорот се реализираше помеѓу 14 и 15 часот по македонско време.…

„Најмалку што може да му направиме на Фијат е барок”, СМС-порака од Груевски до Јанакиески

Пред судот во предметот ТНТ беа извадени и 56 СМС-пораки разменети меѓу Никола Груевски, Миле Јанакиески, една меѓу Силвана Бонева и Груевски, пораки што Фијат му ги пратил на Груевски, порака од Груевски до Драган Павловиќ – Латас… Во…

Се слушнаа Заев и Ципрас

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска телефонски разговарале еден час, објавија грчки медиуми. Според пишувањата, Заев и Ципрас се слушнале во 15 часот (по грчко време) и разговарале околу еден час.…

Заев во Арачиново го означи почетокот на изградбата на новата општинска зграда

Премиерот Зоран Заев денеска присуствуваше на одбележувањето на почетокот на изградбата на новата општинска зграда во Арачиново, финансирана со 260.000 евра обезбедени од Европската Унија и од буџетот на Република Македонија. На настанот…

Над 60 терористи неутрализирани во воздушните напади во Турција

69 терористи беа неутрализирани за време на антитерористичките операции во Турција минатата недела, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција. Според сооштението на Министерството, турските вооружени сили извеле 1.683…

Османи на средба со експертите што ќе ја ценат ефикасноста на системот на управно право

Вицепремиерот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска одржа средба со експертите што се дел од мисијата за оценување организирана од страна на Европската Унија. Како што информираат од неговиот кабинет, мисијата…

Фото: „Мамо, те сака Ада“ – Шекеринска објави фотографија од својата ќерка за…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, вчера го прослави својот 46-ти роденден. По тој повод таа одлучи да објави фотографија од изненадувањето кое ѝ го приредила нејзината ќерка - мафини на кои пишува „Мамо, те сака Ада“. Преку…

Добра вест: Значително поевтинуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 72 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 74, ЕУРОДИЗЕЛ за 63,5, а Екстра лесното масло за домаќинство…