Daily Archives

јуни 12, 2018

Се огласи премиерот Зоран Заев предмалку на “фејсбук” со моќна порака до Македонскиот…

Интегрално го пренесуваме фејсбук статусот на премиерот Зоран Заев, откако беше објавен историскиот договор меѓу Македонија и Грција: ДА, ЗА МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА! Почитувани мои сограѓани, ИМАМЕ ИСТОРИСКО, ВЕКОВНО РЕШЕНИЕ. Решаваме…

Се огласи Александар Кирацовски во врска со историскиот договор меѓу Македонија и Грција

Идентитетот Македонски, сочуван, иднината Европска обезбедена! Лидерство ја води Македонија!, напиша предмалку генералниот секретар на СДСМ на својот фејсбук.

Доаѓаат нови регистарски таблички во Македонија – еве што ќе пишува на нив по промената на…

Премиерот Зоран Заев, на денешната прес конференција, одговарајќи на новинарско прашање што ќе се случи со имињата на институции, установи, кои во себе ја имаат придавката македонска, македонско (пр. Македонска опера и балет), одговори дека…

Кога Фатиме Фетаи почна да го испрашува, му се слоши на рибарот сведок во случајот „Монструм“

Судијата Огнен Ставрев го прекина судењето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро во април 2012 година затоа што еден од сведоците се онесвести. Ахмет Бекир, сведок рибар, кој на 12 април 2012 година со уште тројца рибари ги…

Метју Нимиц го поздрави договорот за името: Чест ми беше што бев олеснувач на спорот меѓу двете…

„Топло ја поздравувам најавата на премиерите Ципрас и Заев за изнаоѓање на заемно прифатливо решение за прашањето за името. Би сакал да им честитам на партиите за успешно завршување на разговорите и за решавање на разликите меѓу нив“, се…

Граѓаните ќе го имаат последниот збор за името, вели Заев

„Граѓаните треба да излезат на референдум и тој да биде успешен. Граѓаните ќе ја донесат одлуката, а јас јасно го соопштувам мојот став и праќам апел граѓаните да ја зграпчат оваа шанса“, порача премиерот Зоран Заев на прес-конференција во…

Раздвижено во зградата на ВМРО ДПМНЕ откако премиерот Зоран Заев го соопшти историскиот договор меѓу…

Премиерот Зоран Заев попладнево разговарал со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека премиерот Заев го информирал Мицкоски за она што, како што се наведуваат, го постигнал како решение со Грција. Ставот…

Заев го информирал Мицкоски за договорот со Грција

Премиерот Зоран Заев попладнево разговарал со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека премиерот Заев го информирал Мицкоски за она што, како што се наведуваат, го постигнал како решение со Грција. Ставот…

Заев: Постигнавме достоинствено решение за името – Република Северна Македонија

Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски) е името за севкупна употреба кое го договориле премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев на прес-конференција заедно со…

Викендов ќе се потпише договорот со Грција

Викендов ќе се потпише договорот со Грција, но сè уште нема информации каде ќе се сретнат двајцата премиери. „Република Северна Македонија е новото решение за името“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата. Ќе се…

Ципрас: Постигнат е добар договор, исполнети се барањата за уставна промена и ерга омнес

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес. Ципрас ќе продолжи на средби…

Вонредна вест: Важна прес конференција на Заев во Влада

Прес конференција на премиерот Зоран Заев во 18:30 часот во Влада! Според сознанија на Скај, на прес конференцијата ќе бидат споделени најнови вести во врска со спорот за името. Скај ќе се вклучи во живо.

Макпетрол промовираше нови горива, Ultra Diesel Green Power и Ultra Diesel Bio Power

- Макпетрол е единствената компанија во Македонија која на своите потрошувачи им нуди можност да користат дизел горива според стандардите на Европската Унија - Макпетрол, како одговорна компанија, која пред се е ориентирана кон…

Силување на дете ја потресе Македонија

Во полицијата во Кочани, родител пријавил дека 22-годишник од околно село извршил полов напад врз неговата 14-годишна ќерка. По пријавата, во Медицинскиот центар во Кочани бил извршен гинеколошки преглед на девојчето, кој покажал дека…

Продолжува телефонскиот разговор меѓу Заев и Ципрас

Премиерите на Република Македонија и Република Грција денеска треба да го продолжат телефонскиот разговор, кој го почнаа вчера, за решавање на спорот за името. Како што пренесоа двете страни, оценките се дека преговорите се во завршна фаза…

Страшна трагедија со загинат во Македонија

Седумдесет и четиригодишна штипјанка починала откако вчера во неа удрил автобус. Како што информираат од МВР, на улица „Лески“ во Штип автобус со штипски регистарски ознаки, сопственост на приватна фирма од градот, а управуван од…

ВМРО-ДПМНЕ: Заев, Тевдовски и Анѓушев ги полнат своите џебови и купија сѐ што можеше да се купи во…

Зоран Заев повторно најави зголемување на даноците. Ова е јасно признание за економската катастрофа што ѝ се случува на Македонија, реагиаат денеска од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму додаваат дека ова е уште една одлука на Заев да…

(Видео) Пет обвинети за случајот со смртта на Тамара не дојдоа на судење

Поради отсуство на пет од обвинетите, судот го одоложи денешното судење за случајот со смртта на малата Тамара Димовска од Велес. https://www.youtube.com/watch?v=BlF7DFo-Pxs На денешното рочиште од повиканите 12 обвинети, во судот се…

Град Скопје ќе ги обновува детските едукативни инсталации во Градскиот парк

Град Скопје од денеска ја почна санацијата на детските едукативни инсталации што се поставени во Градскиот парк и во паркот „Македонија“ во Скопје. „Во текот на наредните денови, доколку тоа го овозможуваат временските услови, ќе се…