Секогаш во средиштето на збиднувањата...

(Фото) Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Со запалени бакли и патриотски песни пред собраниската зграда се протестира против промената на името и најавените уставни измени.

Демонстрантите извикуваат „Македонија“, „Македонија на Македонците“ и скандираат „Заев предавник“.

Претседателот на Семакедонски национален совет – Македониум, Страшо Олумчев, за медиумите изјави дека се собрале спонтано и дека собирот е израз на револт за она што се случи вчера.

Собранието е обезбедено со засилено полициско обезбедување.

Претходно повик за учество на протестите упатија неколку навивачки групи.