Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јуни 14, 2018

Вака ќе изгледаат новите таблички во Македонија откако ќе се смени името

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање што ќе се случи со имињата на институции, установи, кои во себе ја имаат придавката македонска, македонско (пр. Македонска опера и балет), одговори дека според договорот со Грција тие…

Вечерва се огласи премиерот: Зоран Заев излезе со моќна порака

Вечерва на социјалните мрежи се огласи премиерот Зоран Заев, тој на фејсбук напиша: - На вечерашната 73. седница го разгледавме и усвоивме извештајот за договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско…

СДСМ вечерва со жестоко соопштение до ВМРО ДПМНЕ

Вечерва СДСМ излезе со соопштение реагирајќи на прес конференцијата на лидерот на ВМРО ДПМНЕ: Конечниот Договор за решавање на македонско-грчкиот спор, што од денеска е на увид и пред сите наши граѓани, ги штити врвните национални и…

Пожар на грчки остров, евакуирани 70 туристи

Голем пожар избувна во боровите шуми на грчкиот остров Алонисос, на источното грчко крајбрежје, при што беа евакуирани 70 туристи од хотел во близина на опожарената шума. Седумнаесет пожарникари со два хеликоптера и четири возила сè уште…

Кирацовски во Пелагонискиот Регион: Реферндумот е историска шанса за македонската иднина

На референдум граѓаните ќе имаат историска шанса. Да кажеме „да“ за македонската иднина, порача геренералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, кој во текот на вчерашниот ден беше во посета на Пелагонискиот Регион, каде што се сретна…

Путин му го честита роденденот на Трамп

Рускиот претседател Владимир Путин му го честитал роденденот на американскиот претседател Доналд Трамп, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. „Претседателот испрати телеграма со честитка на својот американски колега“, рекол Песков…

РСБСП: Стресот влијае врз способноста и однесувањето на возачите

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот укажа на потребата од внимание при учеството во сообраќајот потенцирајќи дека стресот влијае врз способноста и однесувањето на возачите. „Живееме во еден брз и динамичен свет во кој…

Иванов: Борисов зазеде страна и не ја реализира целта на европското претседателство

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, зазеде страна и не ја сфаќа главната цел на неговото претседавање со Унијата, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев. „Тоа е негова одлука и негова е…

Германскиот суд одлучи, „Фолксваген“ ќе плати милијарда евра казна

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ соопшти дека германските власти го казниле со милијарда евра поради скандалот со емисијата на издувни гасови. Компанијата соопшти дека ќе ја прифати казната на судот во градот Браунсваиг.…

Кобна сообраќајка ја потресе Македонија – едно лице се бори за живот

Дваесет и тригодишен мотоциклист се наоѓа во животна опасност по сообраќајната несреќа на регионалниот пат Струмица-с. Куклиш-с. Банско „На регионалниот пат дошло до судир помеѓу мотоцикл „априлија“ со струмички регистарски ознаки,…

Пронајдени два пиштолa во куќа во Гостивар

Два пиштолa за кои сопственикот не поседувал дозвола била пронајдени во куќа во Гостовар. „При извршување решение од страна на извршителка при попис на предмети во куќата биле пронајдени два пиштола: „ЦЗ“ во калибар 9 мм со рамка без…

„Тесла“ ќе отпушти повеќе од три илјади работници

Производителот на електрични автомобили „Тесла“ соопшти дека ќе отпушти девет проценти од работниците за да се подобри профитабилноста. Првиот човек Илон Маск тврди дека одлуката била тешка, но неопходна. Според него, отказите нема да…

Македонија плаче: Почина родилка во клиника, за среќа бебето е живо

Утрово во штипската болница починала родилка, која синоќа се породила. Според информациите, бебето е живо, но не е јасно зошто починала мајката и како поминал пораѓајот. Директорот на штипската болница, Ален Георгиев, го потврдил…

Авион по грешка истурил 40 тони вода врз сообраќајната полиција во близина на Москва

Стратешки товарен авион „илиушин ил-76“ испуштил 40 тони вода малку пред целниот шумски регион за време на вежбите за гаснење пожар и ја истурил врз тим на сообраќајната полиција во близина на Москва, пренесува „Раша тудеј“.…

(Видео) Мас најави силна поддршка од Германија за Македонија

Силна поддршка и лобирање кај Франција, Холандија и кај другите земји членки на ЕУ за одредување датум за почеток на преговорите за Македонија, најави шефот на германската дипломатија, Хајко Мас, на средбата со македонскиот министер за…

(Видео) Владин економски тим на средба со германски инвеститори во Франкфурт

Делегација на Владата предводена од заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари работен ручек со претставници на големи германски компании, бизнисмени и стопански комори.…

Жбогар го поздрави договорот со Грција

Евроинтегративниот процес на Македонија беше во фокусот на средбата што денеска ја остварија заменик-министерот за надворешни работи на Република Македонија, Андреј Жерновски, и амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Република…

(видео) Иванов со неочекуван потег до новинарите

Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес-конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов го повтори ставот дека нема намера да го потпише договорот…

Иновативни решенија за просперитет и солидарност

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, беше претседавач на сесијата на тема „Иновативни решенија за просперитет и солидарност“ во рамките на меѓународната конференција во Талин, Естонија, со наслов „Здравствени системи за…

Ердоган ќе ја укине вонредната состојба по изборите

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека вонредната состојба ќе ја укине веднаш доколку повторно биде избран на престојните избори во земјата. Вонредната состојба беше воведена по обидот за воен удар во јули во 2016 година,…