Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Грците најавуваат протести на местото на кое ќе се потпишува договорот за името

фото Илустрација/Pixabay

Грците кои не се согласуваат со договорот за името најавија протести на местото и во времето кога треба да биде потпишан договорот, незавино дали тоа ќе се случува во Преспа како што објавија медиумите, или на некое друго место, пишува грчкиот информативен портал „Грик рипортер“.

Организаторите велат дека на денот на потпишувањето ќе соберат демонстранти од цела Грција.  „Сите ќе одиме во Преспа ако треба. Нема да допуштиме судбината да се реши без да се слушне народот“, изјави Гиоргиос Тациос, еден од организаторите на протестите, за грчкиот телевизиски канал „Скај“.